Какви витамини и други добавки НЕ трябва да се приемат заедно?​


Какви витамини и други добавки НЕ трябва да се приемат заедно?​
Снимка: iStock/Guliver

Всички сме били там – в аптеката с кошница, пълна с "добри за вас" хапчета и прахове. В края на краищата, повече хранителни вещества означават повече здраве… нали? Е, не точно.

Някои витамини и добавки всъщност се сблъскват, когато се приемат заедно. Понякога те взаимно блокират усвояването си. Понякога причиняват странични ефекти като гадене или сърцебиене. И в най-лошия случай те могат да се отменят взаимно или дори да причинят опасно предозиране.

Ето кои добавки НЕ трябва да смесвате, защо и как да извлечете най-доброто от хранителните вещества.

Още: Витамините, които помагат за забързването на метаболизма

Калцият и желязото си пречат взаимно за усвояване

Тези две са от съществено значение - калций за костите и желязо за кръвта. Но заедно? Не е добре. Калцият може да попречи на усвояването на желязото, особено на нехем желязото (видът, който се намира в храните на растителна основа и повечето добавки с желязо). Ако ги приемате заедно, тялото ви може да абсорбира по-малко желязо, което е лоша новина за хората, страдащи от анемия или ниски нива на феритин. Вземете добавки с желязо на празен стомах или с източник на витамин С (като портокалов сок), за да подобрите усвояването. Запазете калций за друго време - може би след обяд или вечеря.

Калцият също се конкурира с магнезий за усвояване

Тези две често се комбинират в добавки или таблетки преди лягане, но се конкурират за усвояване. Както калцият, така и магнезият използват подобни пътища в червата. Приемането на високи дози заедно може да намали колко от всяка от тях действително абсорбира тялото ви - което проваля целта на добавките на първо място. Ако приемате отделни добавки, отделете ги с няколко часа. Например магнезий преди лягане (помага за съня!) и калций по-рано през деня.

Още: Най-доброто време за прием на витамини за максимална полза

Медта и цинкът не работят заедно

Цинкът е чудесен за имунитета, а медта е важна за червените кръвни клетки и производството на енергия. Но те невинаги се разбират. Високите дози цинк могат да попречат на абсорбцията на мед и да доведат до дефицит на мед с течение на времето. Това може да причини анемия и дори да засегне нервната ви система. Ако приемате добавка с цинк (особено над 40 mg/ден), уверете се, че добавката ви включва малко количество мед – обикновено в съотношение 10:1 цинк към мед.

Желязото и зеленият чай (или кафе) не са добра комбинация

Може да си мислите, че правите всичко правилно, като пиете зелен чай с добавката на желязо, но за съжаление това може да саботира нивата ви на желязо. И чаят, и кафето съдържат полифеноли и танини, които могат да блокират усвояването на желязото. Това е особено лошо за хора с нисък хемоглобин или желязодефицитна анемия. Изчакайте поне 1-2 часа след приема на добавки с желязо, преди да пиете чай или кафе. Или вземете добавката си с желязо първо нещо сутрин и се насладете на кафето си по-късно.

Още: 4 големи ползи от приемането на инозитол за жените

Витамин Е и витамин К повишават риска от разреждане на кръвта

Витамин Е е мощен антиоксидант, а витамин К е от решаващо значение за съсирването на кръвта. Но ако вземете твърде много и от двете. Високите дози витамин Е (над 400 IU/ден) могат да попречат на кръвосъсирващата функция на витамин К. Това увеличава риска от кървене, особено ако сте на разредители на кръвта или имате проблеми със съсирването. Придържайте се към умерени дози, освен ако не е предписано. Винаги говорете с Вашия лекар, ако приемате антикоагуланти или планирате операция.

Мултивитамините и добавките с високи дози могат да доведат до предозиране

Мултивитамините звучат като универсално решение, но ако приемате и допълнителни високи дози витамини (като B-комплекс, витамин D или магнезий), може да удвоите или утроите някои дози несъзнателно. Това увеличава риска от токсичност - особено с мастноразтворимите витамини като A, D, E и K, които се натрупват в тялото ви. Винаги четете етикетите на вашите добавки. Ако вашият мултивитамин вече ви дава 100% от дневната стойност, по-спокойно приемайте добавките, освен ако не лекувате дефицит под медицинско ръководство.

Витамин C и витамин B12 могат да доведат до проблеми с усвояването

Тези две изглеждат безобидни - в крайна сметка и двете са водоразтворими. Но има една уловка. Във високи дози витамин С (особено в таблетки за дъвчене или на прах) може да попречи на абсорбцията на B12 в храносмилателния тракт. С течение на времето това може да допринесе за дефицит на B12, особено при вегетарианци или по-възрастни хора. Разпределете приема си. Вземете добавката си с витамин С сутрин и B12 няколко часа по-късно или обратното.

Професионални съвети за избягване на сблъсъци с добавки

Приемайте водноразтворими витамини сутрин. (В-комплекс, витамин С)

Приемайте мастноразтворими витамини по време на хранене. (A, D, E, K – нужда от хранителни мазнини за усвояване)

Раздалечете противоречивите добавки с поне 2–4 часа.

Избягвайте да приемате всичко наведнъж със сутрешния си чай или кафе.

Четете внимателно етикетите. Дори „естествените“ добавки могат да взаимодействат помежду си.

Правете си редовни кръвни изследвания, ако приемате няколко добавки.

Когато се съмнявате, говорете с лекар или диетолог.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Здраве


Реклама

В човешкото сърце винаги остава поне една капка сила - докато е живо, докато се надява, докато вярва.

Самуил, Димитър Талев

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама