Протеинът е важен хранителен елемент, който играе ключова роля в структурата и функцията на мускулите, кожата, ензимите и хормоните. Но не всеки получава достатъчно протеин, което може да доведе до различни здравословни проблеми. Вашето тяло може да дава признаци, ако страдате от дефицит на протеини. Ето част от тях.
Проблеми с кожата, ноктите и косата
Протеинът е основен компонент на кожата и косата. Когато тялото ви не може да ги произвежда, дефицитът на протеин може да накара кожата ви да изглежда по-бледа, суха или лющеща се. Косата ви може да изглежда по-чуплива, докато ноктите ви могат да имат дълбоки ръбове.
Още: 5 храни, които си мислим, че са с високо съдържание на протеин, но всъщност не са
Промени в настроението
Протеинът осигурява аминокиселините, които са от решаващо значение за производството на невротрансмитери, които предават информация между клетките. Така че липсата на протеин във вашата диета може да означава, че тялото ви не може да произвежда достатъчно от тези невротрансмитери и може да промени начина, по който работи мозъкът ви. При ниски нива на допамин и серотонин, например, може да се почувствате депресирани или прекалено агресивни.
Отоци
Един от най-типичните признаци за липса на достатъчно протеин е подуването - наричано още оток. Подуването обикновено се появява в корема, краката и ръцете. Възможна причина за този симптом е ниските нива на вещество, наречено албумин.
Още: Подут корем: А дали не е от протеина?
Албуминът помага за задържането на течности в кръвоносните съдове. Липсата на албумин може да затрудни тялото да балансира течността в кръвоносните съдове, което води до натрупване на течност в телесните тъкани. Тялото се опитва да задържи повече вода и натрий, което причинява подуване. Добре е да имате предвид, че отокът е симптом на тежък протеинов дефицит, който е малко вероятно да се появи в развитите страни.
Силен глад
Ако не консумирате достатъчно протеин, тялото ви се опитва да възстанови протеиновия ви статус, като повишава апетита ви и ви насърчава да намерите нещо за ядене. Това може да доведе до консумация на храни с високо съдържание на въглехидрати и мазнини, за да се компенсира липсата на протеини. Храните с високо съдържание на въглехидрати и мазнини обаче не са толкова засищащи храни с високо съдържание на протеини. С течение на времето това може да доведе до прием на твърде много калории, причинявайки нежелано наддаване на тегло и затлъстяване.
При здравословна диета минимум 10% от дневните ви калории трябва да идват от протеини. Най-добрият начин да коригирате ниските нива на протеин е да ядете храни с високо съдържание на протеини, като мазна риба, постно месо, яйца, леща, бобови растения, ядки и нискомаслени млечни продукти.
Още: Какво да ядете за вечеря, за да топите мазнини, докато спите
Слабост, загуба на мускули
Недостатъчният прием на протеин може да ви накара да загубите мускулна маса, което ще намали силата ви, ще затрудни поддържането на равновесие и ще забави метаболизма ви. Може също да доведе до анемия, когато клетките ви не получават достатъчно кислород, което ви прави уморени.
Повишен риск от фрактури на костите
Протеинът е основен компонент на мускулите и костите. Вашите кости са направени предимно от вид протеин, наречен колаген. Недостатъчният прием на протеин може да отслаби костите ви и да увеличи риска от фрактури.
По-често разболяване
Тежкият дефицит на протеин може да увреди имунната ви система. Протеинът помага за производството на антитела, които ви предпазват от инфекции и други заболявания. Дефицитът на протеин води до по-малко антитела, което може да увеличи риска от инфекции. Има също доказателства, че протеинът може да промени нивата на борещите се с болестта „добри“ бактерии в червата ви.
Забавено възстановяване на рани
Дефицитът на протеини отслабва имунната система, като нарушава способността на организма да произвежда антитела и цитокини. Цитокините също участват в възстановяването на рани, така че дефицитът на протеин е свързан със забавено зарастване на рани. Хората с ниско съдържание на протеин често откриват, че техните порязвания и ожулвания отнемат повече време, за да се оправят. Същото изглежда важи и за навяхванията и други злополуки, свързани с упражнения.