Физическата активност след раждане може да ви помогне да се чувствате доста по-добре след 9-те тежки месеца бременност. Разбира се, би било страхотно, ако сте имали възможността да останете активни по време на цялата си бременност. Вероятно е обаче това да е било невъзможно и ако е така, не се притеснявайте, защото всичко е поправимо – стига да сме наясно как.
Ползи от упражненията след раждане
- По-бърза загуба на тегло
- Подобряват сърдечно-съдовата система
- Укрепват и тонизират коремната мускулатура
- Повишават енергията
- Подобряват качеството на съня
- Намаляват риска от развитие на следродилна депресия
- Намаляват стреса
Пречат ли на кърменето?
Умерените физически упражнения по никакъв начин не оказват влияние на количеството или пък на качеството на кърмата. Ако кърмите е важно да знаете, че трябва да се хидратирате много добре по време на тренировка, така че в никакъв случай не забравяйте бутилката си с вода. Някои изследвания показват, че високоинтензивните упражнения могат да причинят натрупване на млечна киселина в кърмата, водеща до по-кисел вкус, който бебето е възможно да не хареса, затова не се натоварвайте прекалено много в началото.
Кога може да започнем?
Ако сте имали бременност без усложнения и сте родили по естествен начин, можете да започнете с тренировките веднага, щом се почувствате готови да се движите. Раждането с цезаровото сечение обаче изисква повече време за възстановяване и е най-добре да се консултирате с вашия лекар. И не забравяйте, че е важно да започнете с бавни движения и леки тренировки, за да не се контузите или нараните. Носенето на поддържащ сутиен и подложки за кърмачки също е задължително в случай, че от гърдите ви потече кърма.
Как да започнем?
Започнете с нещо леко и просто, като например по-дълги разходки в парка. След няколко дни, когато вече сте се раздвижили добре, може да започнете да правите и упражнения за укрепване на коремните мускули и тазовото дъно.
Повдигане на таза
Легнете по гръб на пода със свити колене, стегнете корема и започнете леко да повдигате таза си нагоре. Задръжте в горна позиция около 10 секунди и повторете от 10 до 20 пъти.
Упражнение на Кегел
Опитайте се да стегнете мускулите на тазовото си дъно – усещането е сякаш спирате да уринирате по средата. Задръжте около 10 секунди и се отпуснете. Старайте се да правите поне по три серии на ден.
Поза „щастливо бебе“
Легнете по гръб, приближете коленете до гърдите си и хванете стъпалата си с ръце. Докато стоите в тази поза, се опитайте да отпуснете тазовите си мускули и да задъръжите в тази поза около 90 секунди.