Ето някои от най-често срещаните грешки, които хората допускат при първите си опити за зачеване на бебе - от прекалено много секс до недостатъчно често правене. Виновни ли сте за някоя от тях? Разберете и научете някои лесни решения, които могат да ви помогнат да се върнете в правия път при опитите за забременяване.
1. Не знаете кога наистина овулирате
Много жени имат 28-дневен цикъл, което означава, че за тях овулацията обикновено настъпва на 14-ия ден. Но не приемайте, че този часовник се отнася непременно за вас. Индивидуалните цикли се различават, така че може да имате малко по-кратък или по-дълъг цикъл. За да разберете точния ден на овулацията си, всъщност трябва да преброите 14 дни назад от деня, в който е започнала менструацията ви. (Това е така, защото макар и не всеки да има овулация на 14-ия ден от цикъла, менструацията почти винаги започва 14 дни след овулацията.)
Още: Митовете за грижата за кожата по време на бременност: Кои съставки са позволени и кои не са
2. Правене на секс само в деня на овулацията
Когато става въпрос за опити за зачеване, времето е всичко - но това не означава, че имате само един шанс да създадете бебе! Когато овулирате, освободената яйцеклетка може да оцелее във фалопиевата тръба в продължение на 12 до 24 часа. Там тя може да се срещне с всички налични сперматозоиди, които обикновено могат да живеят в тялото на жената около три дни, а понякога и пет. Това означава, че фертилният ви прозорец е потенциално шест дни - четирите дни преди овулацията, денят на овулацията и следващият ден. От тях най-плодовити сте през двата до трите дни преди овулацията и в деня на самата овулация.
3. Секс всеки ден
Вярвате или не, но прекаленото количество секс може да намали броя на сперматозоидите на партньора ви, като след това може да отнеме няколко дни, за да се възстанови. След като сте определили времето за овулация, се препоръчва да правите секс всеки втори ден, вместо всеки ден, по време на фертилния прозорец.
Още: 9 изумителни неща, които да обмислите, преди да забременеете
4. Обсебени сте от позите
Ако сте се навили да стоите на главата си, да вдигате краката си във въздуха или да се навеждате в друга коитална или посткоитална позиция, за да увеличите шансовете си за правене на бебе, имаме новина за вас: Може би си губите времето. (Истината е, че по-голямата част от сперматозоидите на мъжа се насочват към яйцеклетката на жената в момента, в който той еякулира. Що се отнася до остатъка от течността, която излиза след това? Всъщност в нея няма да има много сперматозоиди. Така че, ако искате да го направите в мисионерски стил или да подложите възглавница под бедрата си, действайте - но не се стресирайте прекалено много. Шансовете ви да забременеете зависят от много повече фактори, отколкото от самото позициониране.
5. Поддържане на нездравословни навици
Безспорно е, че след като забременеете, ще трябва да се откажете от очевидно вредни навици като пушене, пиене и употреба на наркотици. Но не забравяйте, че факторите, свързани с начина на живот, също могат да повлияят на вашата плодовитост. Освен че трябва да се откажете от тютюнопушенето, употребата на наркотици и пиенето на алкохол, стремете се да се храните здравословно, да спортувате умерено, да се стараете да поддържате здравословно тегло и да ограничите кофеина.
Още: Плюсове и минуси на раждането след 40
6. Прекалено ранно посещение при специалист по фертилитет
Ако сте под 35 години, не е необичайно да ви отнеме до една година, за да забременеете. Напълно нормално е също така да се чувствате разочаровани след няколко месеца - но ако нямате някакви основни здравословни проблеми, вероятно трябва да изчакате, преди да потърсите помощта на специалист по плодовитост. 80 процента от здравите пациенти ще забременеят в рамките на този период от време. Ако сте на възраст над 35 години, продължете да си уговаряте среща със специалист, след като сте правили опити в продължение на шест месеца, а не на една година. Знаем, че понякога чакането може да ви побърка.
7. Прекалено дълго чакане за преглед при специалист
Определено има изключения от правилото за едногодишно изчакване: ако цикълът ви е по-кратък от 25 дни или по-дълъг от 35 дни, ако имате много болезнена или тежка менструация или ако в миналото сте имали сериозна тазова инфекция, добре е да се насочите към лекар по-скоро рано, отколкото късно, за да проверите всичко. Още една важна причина да не отлагате посещението при лекар? Ако в миналото сте имали полово предавани болести. Дори и само да смятате, че сте били изложени на такова заболяване, най-добре е да се прегледате възможно най-скоро.
Още: 10 ВРЕДНИ навика, които могат да причинят безплодие
8. Предположението, че проблемът е във вас
Много двойки фокусират проблемите с плодовитостта върху жената, но в 40% от случаите проблемите с плодовитостта всъщност могат да се припишат на мъжа. Така че, ако не сте заченали след една година опити и сте под 35 години, и двамата трябва да отидете на лекар. Партньорът ви вероятно ще се нуждае от анализ на спермата, за да се изключат евентуални проблеми от негова страна.
9. Изчаквате твърде дълго, за да опитате
Разбираме ви - вероятно сте оставили много неща в списъка със задачи преди раждането на дете (създаване на кариера, увеличаване на спестяванията, купуване на по-голяма къща и т.н.). Но възрастта е фактор за плодовитостта. Когато навършите 35 години, официално навлизате в така наречената "напреднала майчина възраст" - термин, който признава рисковете от проблеми със зачеването и износването на здрава бременност, когато сте по-възрастни. Способността на жената да зачене намалява с около 50 % между 20 и 40 години. Ако сте в стабилна връзка и искате дете, не чакайте само защото смятате, че няма да е проблем да забременеете на по-късен етап от живота си. Ако се чувствате готови, непременно го направете.