Още от крехка възраст момчетата са научени, че трябва да „бъдат мъже“. Те вярват, че емоциите са по-скоро „женско нещо“ и това често води до ситуации, в които не знаят как да изразят правилно и да се справят със своите чувства. Ново проучване установи, че момчетата се нуждаят от емоционална подкрепа доста повече от момичетата и това напълно променя „правилата на играта“.
Мозъците за момчета и момичета се развиват по различен начин
Мъжкият мозък е по-тежък, с по-голям хипоталамус. Това е така, защото момчетата получават прилив на тестостерон в третия триместър на бременността, което освен че прави мозъка им по-тежък, насърчава и по-голяма мускулна маса. И макар това да подпомага физическата сила, в същото време лишава от определени качества като саморегулиране на емоциите.
Момичетата узряват по-бързо от момчетата
Мозъците на момичетата се развиват с много по-бързи темпове от тези на срещуположния пол. Според проучването, мозъкът на новородено момиче е психологически подобен на мозъка на момче на 6-седмична възраст.
Момчетата са по-уязвими към стреса на майката
Мъжките ембриони са по-уязвими към майчин стрес, което предполага, че дори в момента на зачеване мъжете са по-уязвими от жените. Освен това, те са по-склонни към нарушения като церебрална парализа и преждевременно раждане. Всичко това подсказва, че третирането на момчетата със същата доза емоционалност и любов, с която бихте обгрижвали момиче, няма да проработи. Те имат доста по-големи нужди, дори чисто физически – под формата на гушкане.