Парите често са причина за разгорещени спорове между родители и техните деца в тийнейджърска възраст. Тийнейджърите обикновено искат сами да решават за какво да ги харчат, но все още не знаят как да боравят добре с парите. Ето няколко съвета, които да помогнат на родителите да научат децата си как да се справят разумно с парите си.
Създайте система за раздаване на джобни пари
Повечето тийнейджъри имат сложни отношения с парите. От една страна, те са заобиколени от много изкушения: искат да носят модерни дрехи, да показват същите скъпи джаджи като съучениците си, да се глезят с всякакви екстри и да ходят на музикални концерти. От друга страна, все още няма много възможности за печелене на пари и децата често не знаят как да харчат пари разумно.
Още: Ако искате детето ви да ви уважава, сбогувайте се с това поведение
Освен това тийнейджърите имат много противоречиви желания и родителският авторитет става по-малко важен за тях. В същото време всеки родител иска детето му да се научи да разпределя разумно средствата, защото след няколко години ще трябва да го направи сам.
Някои родители съветват да дават на детето си определена сума пари за седмични разходи, например като плащат за домакинска работа. Други са против тази практика, защото домакинската работа е споделена дейност и никой не плаща на възрастните за нея.
Друг вариант е да договорите с детето си определена сума за джобни пари. Но детето трябва да ги харчи не за игри и храна, а за дрехи. Купуването на правилните дрехи е вечен препъни камък между родители и тийнейджъри. Тийнейджърите често имат напълно различни възгледи за модата от възрастните. И ако детето ще купи свои собствени неща, то, първо, ще може да избере нещо по свой вкус, и второ, бързо ще се научи да харчи пари разумно.
Започнете с нещо просто: тениски, шорти, бельо и след това преминете към по-сложни елементи. Не всички деца ще могат да изчислят бюджета от първия опит и в това няма нищо лошо. Не се карайте на детето за допуснати грешки - по-добре е да седнете с лист хартия и химикал и да изчислите в кой момент нещата са се объркали.
Още: Формулата 9:5:2 е гаранция за успешни деца
Научете детето си как да разпределя средства
Веднага щом детето има собствени пари, можете да го научите да планира бюджет. Например, помолете вашия тийнейджър да раздели парите на 3 части.
50% от парите отиват за задължителни нужди - неща, които във всеки случай трябва да бъдат платени, като транспортни такси и хранителни стоки. 30% отиват за задоволяване на малки слабости: компютърни игри, кафенета, посещения на кино и т.н. А 20% се заделят в касичка за покриване на непредвидени разходи или за извършване на голяма покупка, ако е необходимо.
На първо място, трябва да обсъдите с детето си какво смята за задължителни разходи и какво се отнася към втората категория. Може да изглежда добра идея да си купите скъпа тениска, особено когато пазаруването ви кара да се чувствате добре, но е малко вероятно да не можете да живеете без нея. За да улесните тийнейджъра си да разбере това, струва си да го заведете до супермаркета през уикенда, за да видите точно кои са основните неща. Може заедно да планирате и месечен семеен бюджет.
Още: Най-добре възпитаните деца имат родители, които винаги правят тези 4 неща
Опитайте се да изберете за какво ще спестява детето
Можете, разбира се, да спестите пари само в името на процеса, но детето ви вероятно ще се отегчи бързо. Затова е по-добре да си поставите някаква привлекателна, но постижима цел, като нови модерни маратонки, телефон или компютърна игра. Предлагането на детето ви да спести пари за кола или образование не си струва. Първо, този процес ще отнеме твърде много време, и второ, малко вероятно е всички тези неща да изглеждат уместни за тях.
Първоначално си струва да напишете заедно колко време детето ще трябва да спестява и колко пари трябва да спестява всеки месец. Ако вашият тийнейджър има банкова карта, можете да направите специална сметка и да зададете лимити за теглене и транзакции в брой. Това ще улесни контролирането на импулсите им и ще им попречи да харчат парите, които са спестили за ненужни неща.
Не купувайте веднага всичко, което детето ви поиска
Един от най-трудните уроци не само за децата, но и за възрастните е да се научите да изчакате, преди да купите нещо, което харесвате. Всички ние, независимо от възрастта си, трудно потискаме естествения си импулс да платим прилична сума пари за джаджа или дрехи, които харесваме. Затова не купувайте нищо при първа молба на детето, дори ако то твърди, че всичките му съученици имат това нещо.
По-добре е да помолите детето да изчака няколко седмици или дори месеци. В идеалния случай трябва да ги помолите да инвестират собствените си пари в покупката - това може веднага да охлади интереса. Но ако детето ви реши да похарчи за правилното нещо, не го плащайте сами в последния момент. В противен случай ефектът на очакване ще изчезне и родителският авторитет ще бъде под съмнение. Тийнейджърите са склонни да се интересуват повече от неща, за които са платили със собствените си пари.