На всеки от нас му се е случвало да каже нещо необмислено, за което после съжалява. За да бъдат избегнати такива ситуации, човек трябва да изгради добри социални умения - склонност да се поставя на мястото на другия още преди да е започнал диалога с него, и способност да запазва спокойствие. Едва ли би могло да се предвиди от кое точно всеки отделен човек - колега или лице, което не познаваме добре, би се засегнал, пише Entrepreneur. Но все пак има няколко често срещани изказвания, които интелигентните хора не използват:
1. "Изглеждаш уморен/а"
Мнозина го казват не с лоши намерения и защото искат да са полезни, ако могат някак, но тази констатация най-често успява да засегне човека отсреща, дори сама по себе си да е вярна. Заменете я с въпроса "Как си?", изказан с усмивка и последван от обръщение по име.
2. "Боже, колко много си отслабнал/а!"
Макар за мнозина това да е комплимент, смисълът може да се тълкува двузначно и да се разчете като "Мисля, че си погрознял/а". Вместо това може просто да казвате "Изглеждаш добре" или да не казвате нищо.
3. "Ти си твърде добър/добра за това работно място/ за този човек"
Ако някой страда, заради провалена професионална или лична връзка, по този начин не го успокоявате, защото посочвате, че първоначалният му личен избор е бил лош. По-добре кажете "Те губят!".
4. "Ти винаги..."/ "Ти никога..."
Никой абсолютно винаги или абсолютно никога върши или не върши нещо. Хората не са същества в едно измерение, не опитвайте да ги дефинирате абсолютно. Обикновено такова говорене ги провокира да застават в отбранителна позиция. Ако имате проблем с тях, посочете какво е направил точно другият човек, за да възникне проблема за вас. Може да се каже например "Изглежда ти правиш това често" или "Правиш това достатъчно често, за да се забележи".