Кърменето може да е естествено, но невинаги е лесно. Истината е, че има няколко неща, които могат да изникнат по време на кърмене, създавайки препятствия по това, което вече може да е доста неравен път. Ето 5 от най-често срещаните проблема и техните решения.
Проблем 1: Болка
100 процента нормално е зърната ви да се чувстват леко (или много) болезнени, когато за първи път започнете да кърмите, особено ако кърмите за първи път. Но ако болката продължава повече от няколко секунди след хранене, може да има проблем. Не забравяйте, че и вие, и бебето усвоявате умения, така че неправилното засмукване е един от най-честите проблеми с кърменето, които излизат наяве.
Още: 10 погрешни схващания за кърменето, на които много жени все още вярват
Решение:
Първо, внимателно разтрийте зърното си под носа на бебето, за да насърчите широко отворена уста. Повечето бебета ще се "вкоренят" в гърдата и ще си отворят добре устата, когато са готови да сучат. След това поставете бебето така, че долната му устна да е разположена доста под зърното ви, а не в основата на зърното. Но не забравяйте да поставите бебето на гърдата си, вместо да слагате гърдата си в устата му. Ще разберете, че бебето е позиционирано правилно, когато брадичката му докосне гърдата ви, устните му са разтворени и не можете да видите зърното си или част от долната ареола.
Проблем 2: Напукани зърна
Това е един от онези проблеми с кърменето, които могат да бъдат резултат от много различни неща: плитко сучене, неправилно изцеждане, млечница и понякога дори суха кожа. През първата ви седмица на кърмене, когато бебето тъкмо се учи да суче, може дори да получите кърваво течение. Напуканите зърна може да са малко плашещи (и неудобни), но този проблем с кърменето не е повод за безпокойство.
Още: Всяка жена трябва да знае тези неща за кърменето
Решение:
Първата ви стъпка е да се уверите, че бебето е правилно позиционирано. Когато бебето засуква плитко, зърното ви е разположено в предната част на устата му, което означава, че зърното ви се търка по твърдото небце на бебето. След като получите по-дълбоко захващане, зърното ви се установява по-назад в устата на бебето, където лежи мекото небце, което е много по-удобно (и ефективно) захващане. Винаги е най-добре да имате консултант по акушерство или кърмене, който да определи причината за вашите напукани зърна, преди да пристъпите към лечение, но за много майки успокояващите гел подложки, мехлемите за кърмене и/или приемането на леко болкоуспокояващо като ацетаминофен (тиленол) 30 минути преди кърмене може да помогне за облекчаване на дискомфорта. Може също така да оставите малко мляко да остане върху зърната ви след хранене и да изсъхне на въздух, за да подпомогне заздравяването. И тъй като напуканите зърна могат да позволят на бактериите да навлязат в гърдите, измивайте възпалените си зърна със сапун и вода поне два пъти на ден.
Проблем 3: Напълване
Напълнелите гърди са много пълни с мляко, твърди и опънати, което затруднява бебето да засуче – и да, като толкова много проблеми с кърменето, напълнелите гърди могат да бъдат доста неприятни за майката. Гърдите ви може да се напълнят в началото на вашето кърмене, когато млякото ви потече за първи път и тялото ви все още измисля как да регулира производството на мляко. Подуването може да се случи и ако има твърде много време между храненията или ако бебето не изцежда правилно кърмата ви.
Още: Интересни факти за ползите от кърменето
Решение:
Опитайте да изцедите малко на ръка, преди да нахраните бебето. Това ще накара млякото да тече и ще омекоти гърдите, което ще улесни бебето да засуче и да има достъп до мляко. Разбира се, колкото повече кърмите, толкова по-малка е вероятността гърдите ви да се напълнят.
Проблем 4: Запушени канали
Когато гърдите ви са прекалено пълни или сте изминали повече време от обикновено между храненията, млякото може да се върне обратно в каналите ви, като ги запуши. Ще разберете, че имате запушен канал, ако има твърда бучка на гърдата ви, ако гърдата ви е болезнена при докосване и/или има известно зачервяване. Ако имате и треска, това е признак на мастит. Други причини за запушени канали включват: Притискане на гърдите по време на сън; използване на части за изпомпване с грешен размер или неефективна помпа или нещо да удря гърдите ви на едно и също място, като банелите на сутиена ви. Но някои жени просто са по-склонни към запушени канали и всъщност може да няма основна причина.
Решение:
За запушени млечни канали се насърчава получаването на адекватна почивка. Можете също да опитате да храните бебето от засегнатата страна първо при всяко хранене, докато каналът се изчисти. Прилагането на топли компреси върху гърдите и масажирането им също може да помогне за разрушаване на запушването. Вибрацията също работи. Опитайте електрически масажор или края на електрическа четка за зъби.
Проблем: Мастит
Маститът е бактериална инфекция в гърдите, белязана от грипоподобни симптоми като треска и болка в гърдите. Това е често срещано през първите няколко седмици след раждането (въпреки че може да се случи и по всяко време по време на кърмене) и може да бъде причинено от други проблеми с кърменето, като запушени млечни канали, подуване или дори напукани зърна, което може да позволи на бактериите да навлязат в гърдата, причинявайки инфекцията.
Решение:
Единственият начин за лечение на мастит е с антибиотици. Вашият гинеколог ще се погрижи да предпише такъв, който е безопасен и съвместим с кърменето. Препоръчва се добавяне на пробиотик към ежедневието ви, когато се използват антибиотици. В същото време все още е важно често да изпразвате гърдите си. Ако е прекалено болезнено да суче или бебето отказва да го прави, използвайте помпа, за да изпразвате гърдите си. Натрупването на мляко в гърдите ви може да влоши мастита. И накрая, топлите компреси могат да помогнат за успокояване на дискомфорта.