Разгадаха най-добрия начин за варене на яйца


Разгадаха най-добрия начин за варене на яйца
Снимка: iStock

Твърдо сварено, меко сварено или поширано. Учените са проучили как се приготвя перфектното яйце и са предложили нова рецепта, която според тях оптимизира вкуса и хранителните му качества.  

Каква е тайната

Приготвянето на яйце е деликатно изкуство, тъй като жълтъкът и белтъкът не се приготвят при една и съща температура. Жълтъкът започва да се втвърдява при 65 °C, а белтъкът - при 85 °C.  За да не се получи меко сварено яйце, готвачите трябва да изберат "компромисна температура", твърдят авторите на проучване, публикувано в списание Communications Engineering.  

Още: Това ще се случи, ако ядете по едно сварено яйце всеки ден

В случая с твърдо свареното яйце - приготвено за 12 минути при 100 °C - всички части на яйцето имат крайна температура от 100 °C, което е доста над идеалната температура за готвене, особено за жълтъка. При яйцата, които се приготвят между 60 и 70 °C, температурата на готовото яйце е 65 °C. Но макар че това е идеалната температура за жълтъка, тя е твърде ниска, за да могат белтъците в белтъка да се слепят. Що се отнася до меко свареното яйце, приготвено за шест минути при 100 °C, авторите твърдят, че жълтъкът е недостатъчно сготвен. 

Варена на цикли

Италианските специалисти в областта на полимерите подхождат към проблема, като симулират процеса с помощта на софтуер за изчислителна динамика на флуидите, който се използва за симулиране и анализ на потока на флуидите и тяхното взаимодействие с твърди повърхности. Решението, което те предлагат, е да се използва тенджера с вряща вода с температура 100 °С и тенджера с вода с температура 30 °С и яйцето да се прехвърля от едната в другата на всеки две минути в продължение на точно 32 минути общо.  

"Установено е, че стационарно състояние в центъра на жълтъка се достига при постоянна температура от 67 °С", а именно средната стойност между температурите на тенджерата с вряща вода и на тенджерата с хладка вода, казва Пелегрино Мусто, един от авторите на изследването, пред АФП. 

Още: Дори най-силната кашлица няма шанс пред този бабин лек с яйце

"Обратно, белтъкът се нагрява в диапазона 100- 87 °C и 30-55 °C съответно по време на горещите и студените цикли“, което позволява на всички слоеве на яйчния белтък да достигнат температура на готвене, добавя Мусто, директор на изследванията в Института за полимери, композити и биоматериали към Националния съвет за научни изследвания на Италия.  След това авторите са тествали този метод на „готвене в цикли“ и са установили, че резултатът е „по-близък до меко свареното, когато се анализира текстурата на белтъка му, докато е много близък до пробата на sous vide, когато се разглежда жълтъкът му", се казва в изследването.

Готвенето в цикли също така има "по-голямо предимство пред конвенционалните методи на готвене по отношение на хранителното съдържание", твърдят авторите. Химическият анализ показва, че жълтъците на яйцата, приготвени по цикличен начин, съдържат повече полифеноли - полезни микроелементи - отколкото твърдо сварените яйца, меко сварените яйца или яйцата, приготвени по метода sous vide. 

Страхотен трик показва как да обелите яйце за секунди

Ето защо винаги да проверявате жълтъка на яйцето

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Любопитно


Реклама

Мъжете може да са открили огъня, но жените са открили как да си играят с него.

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама