Туршията от векове се смята за суперхрана, защото, благодарение а ферментацията зеленчуците успяват да запазят голяма част от витамините и минералите си. Освен това бактериите, отговорни за ферментацията, повишават имунитета и се грижат за здравето на храносмилателната ни система. Тези бактерии подпомагат не само производството на ензими, а и на антимикробни, антибиотични и противоракови вещества. Дотук всичко звучи повече от добре, но се оказва, че туршията може да бъде и изключително опасна за някои хора.
Вижте още: Най-силните природни пробиотици: Тайната на доброто храносмилане и силния имунитет е в тази храна
За кои хора туршията може да бъде опасна?
Хора със сърдечни проблеми
Поради високото съдържание на сол, която се използва като консервант при приготвянето на туршията, това ястие не е препоръчително за онези от вас, които страдат от високо кръвно налягане. Прекомерният прием на сол повишава кръвното, а това от своя страна натоварва сърцето и увеличава риска от инфаркт и инсулт.
Хора, страдащи от рефлукс
Най-честият консервант на всякакви видове туршии е оцетът, който е силно киселинен и дразни стомаха. Той предизвиква увеличаване на киселинността в стомаха и оттам връщането на стомашни сокове в хранопровода.
Хора с язва
Подправките са сред основните дразнители на язвата, а туршията задължително съдържат такива. Други дразнители могат да бъдат лютите чушки и чесъна, които неизменно присъстват в зимнината.
Хора, страдащи от бъбречни болести
За хората, които имат бъбречни проблеми, прекомерната консумация на сол не се препоръчва, а както споменахме по-горе, в консервираните храни тя не липсва. Високото съдържание на калий в някои зеленчуци (домати и чушки) пък също се оказва препятствие някои хора да се насладят на това ястие, защото може да доведе до аритмии.