Диетолози: 7 полезни мазнини, които по-често трябва да ядете


Диетолози: 7 полезни мазнини, които по-често трябва да ядете
Снимка: iStock

Години наред мазнините имаха лоша репутация, предизвиквайки манията по "ниско съдържание на мазнини", която обхвана 90-те години. Но мазнините са всичко друго, но не и вредни, а са необходими за цялостното здраве. Те са основен макронутриент, което означава, че тялото се нуждае от тях в големи количества. Те също така участват в безброй функции, включително съхранение на енергия, ситост, усвояване на хранителни вещества и производство на хормони. Ключът е да се съсредоточите върху здравословните мазнини, които естествено се намират в много храни. Но какво точно са здравословните мазнини и как се различават от другите мазнини? Научете в долните редове.

Какво представляват здравословните мазнини?

"Здравословни мазнини" са ненаситени мазнини. Това включва мононенаситени мазнини и полиненаситени мазнини, като омега-3 и омега-6 мастни киселини. Тези мазнини се считат за "здравословни", защото намаляват LDL ("лошия") холестерол в кръвта, като по този начин намаляват риска от сърдечни заболявания, според Американската сърдечна асоциация. Те също имат противовъзпалителни свойства, което означава, че намаляват възпалението, основен фактор за хронично заболяване. Ненаситените мазнини могат дори да контролират кръвната захар, което е от ключово значение за предотвратяването и управлението на диабета.

7 здравословни мазнини, които да консумирате редовно

Авокадо

Ако обожавате маслената текстура на авокадото, можете да благодарите на високото му съдържание на мононенаситени мазнини. Всъщност плодът (да, плодът) е толкова богат на здравословни мазнини, че е свързан с по-ниски нива на LDL холестерол. Авокадото също гъмжи от фибри, което допълнително допринася за по-здравословни нива на холестерола. 

Ядки

За щедра доза здравословни мазнини хапнете шепа ядки. Ядките също са богати на засищащи протеини и полезни за червата фибри, което ги прави една от най-здравословните храни, които можете да ядете. 

Вижте още: Къде имате най-много натрупани мазнини? Ето какво разкрива за здравето ви

Ленено семе

Ленените семена са богати на полиненаситени мазнини, по-специално на омега-3 мастни киселини. Плюс това, те се комбинират с протеини и фибри, две хранителни вещества, които повишават ситостта и намаляват глада. Ако не сте сигурни как да ядете ленени семена, опитайте да ги добавите към смутита, овесени ядки или палачинки или да ги поръсите върху салати, купички с кисело мляко или препечен хляб.

Семена от чиа

Друг източник на здравословни мазнини са семената от чиа, които се състоят предимно от полиненаситени мазнини. Те са особено богати на омега-3 мазнини, но също така осигуряват основни минерали като калций, магнезий и селен.

Стриди

Стридите са богати на омега-3 мастни киселини, вид полиненаситени мазнини. Те също така осигуряват имуностимулиращ цинк, засищащ протеин и антиоксиданти, борещи се с болестите. Независимо дали предпочитате стриди сурови, печени на скара, на пара, пържени или печени, тези мекотели са отлично предястие.

Зехтин

Зехтинът се състои главно от мононенаситени мазнини. Освен това е с високо съдържание на антиоксиданти, които помагат на тялото да се бори с оксидативния стрес. 

Мазни риби

Както подсказва името, мазната риба е с високо съдържание на (здравословни) мазнини. Примерите включват сьомга, риба тон, херинга и сардини. Те са източници на омега-3 мастни киселини, както и на протеини, витамин D, цинк, желязо и калий. За да извлечете максимума от тези ползи за здравето, се стремете да ядете две порции мазна риба на седмица.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Човек се дави не защото е скочил, а защото е останал под водата.

Паулу Коелю

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама