Много се говори за милениалите, поколението Х и бейби бумърите. Но чували ли сте за "линкстър поколението"?
Мегън Джонсън, експерт по въпросите на поколенията, определя родените след 2002 г. (т.е. поколението след милениалите) като "линкстъри" (англ. "link" - връзка).
"Избрахме термина линкстъри, защото това е първото поколение, което е свързано с технологиите от самото си начало. Милениалите прокараха пътя на технологиите до културния фокус на обществото и накараха и другите поколения да се обърнат към технологиите. Въпреки това обаче, много милениали помнят дните на телефона с шайба и живота преди появата на социалните медии", заявява Джонсън.
Така линкстърите, представляващи около 18% от световното население, са израстнали със социалните мрежи, смартфоните и приложенията. Някой, роден през 2002 г., който днес е 15-годишен, изгражда своя образ на възрастен човек в среда, базирана на помощта, експертизата, но и натиска на социалните медии, интернет и високите технологии.
"Линкстър поколението вероятно е израсло в дом, където са се използвали само мобилни телефони и не знае за ерата на домашните телефони с шайба. Линкстърите може да не учат от традиционни учебници, а да научават всичко от таблета си. Линкстър поколението може никога да не напише чек или да влезе в традиционна банка", допълва Джонсън.
Милениалите (родени между 1981 г. и 2002 г.) често са обвинявани, че предпочитат да гледат сериали вкъщи, вместо да отидат на кино, да пращат sms съобщения, вместо да се обадят на някого, и да използват приложения и сайтове за запознанство, вместо да срещнат партньора си в някой бар. Линкстърите обаче ще са поколението, на което ще му е наистина трудно да общува лице в лице.
Например, честа гледка са малките деца, които играят игри на телефоните на родителите си в ресторанта, или 4-годишните, които са напълна наясно какво е Snapchat, Facebook и Viber. Според експертите е от ключово значение родителите на линкстър поколението да му предадат урока за значението на истинското и реално общуване.
"Обществото става все по-зависимо от технологиите за комуникация и уменията ни за общуване лице в лице ще закърнеят. Затова е много важно децата днес да бъдат учени да общуват пряко", допълва Джонсън, цитирана от Independent.
Друга отличителна черта на линкстърите е различната семейна структура, в която растат те.
"Като резултат от високите нива на разводи, които много хора от поколението Х (родени между 1965 г. и 1980 г.) са изпитали като деца, в живота си на възрастни те често избират да отгледат децата си сами. Така днешните линкстъри не са свидетели на традиционния модел, в който майката е само домакиня, която си стои вкъщи. Линкстърите израстват и в едни по-прогресивно либерални и толерантни модели на възпитание. Затова е много вероятно един ден те да станат социално отворени възрастни хора. Милениалите са по-приемащо и толерантно поколение от това на своите родители. Линкстърите ще продължат тази тенденция", заявява Джонсън.