6 навика, които децата трябва да възприемат, за да се наслаждават на трудните неща


6 навика, които децата трябва да възприемат, за да се наслаждават на трудните неща
Снимка: iStock

Някои деца естествено се поддават на трудни предизвикателства. Други бягат в другата посока. Но ето истината: никой не се ражда, изпитвайки удоволствие от трудни задачи. Това е начин на мислене, който се изгражда, навик.

Науката казва, че мозъкът има система за възнаграждение, която светва, когато се чувства успешен. Но работи добре само когато са включени усилия. Така че, когато децата повтарят определени модели, мозъкът им започва да свързва усилената работа с доброто чувство. Ето как радостта от правенето на трудни неща пуска корени. Ето 6 полезни за мозъка навици, които могат да направят това да се случи. Това не са преки пътища.

Преместете системата за възнаграждение към усилие

Още: 6 начина да помогнете на детето си да стане лидер

Децата трябва да бъдат награждавани, когато спечелят или успеят. Когато наградите са обвързани само с успеха, мозъкът избягва всичко с риск от провал.

Вместо това, хваленето на усилията помага на мозъка да свърже борбата с нещо положително. Едно просто "Това привлече истинско внимание" ​​осветява центровете за мотивация много повече от "Ти си толкова умен". С течение на времето мозъкът започва да се наслаждава на самото предизвикателство - защото знае, че усилията ще бъдат забелязани.

Разбийте бариерата за започване

Мотивацията трябва да е преди действието. В много случаи действието идва преди мотивацията да се появи. Това се нарича още проблем с "енергията на активиране". Просто започването често е най-трудната част. Така че за децата помага разделянето на задача в първата малка стъпка. Ако една задача изглежда голяма, направете я по-малка. Ето как се натрупва инерция – и как мозъкът се научава, че започването не е страшно.

Още: 4 лесни начина да научите тийнейджър да борави с пари

Направете трудните неща част от рутината

Правенето на трудни неща изисква специална воля всеки път. Рутината превръща усилията в нещо автоматично. Когато нещо е част от рутина, мозъкът спира да спори дали да го направи. Ето защо спортистите не „мислят“ за сутрешни тренировки – те просто ги правят. Същото важи и за четене, домакинска работа или математически упражнения. След като е в ежедневния поток, съпротивлението пада. Мозъкът се обучава да очаква усилие като част от деня.

Изградете навици, които водят до естествена победа

Навиците са свързани с дисциплината. Интелигентните навици са за създаване на малки печалби. Не става въпрос за налагане на усилия всеки път – става дума за създаване на навици, които създават добри резултати без борба. Например, подреждането на книги или спортни екипи предната вечер дава сигнал на мозъка да продължи през следващия ден. Тази предвидимост тренира мозъка да се наслаждава на структурата и постепенно трудната задача става част от ритъм.

Още: Ако искате детето ви да ви уважава, сбогувайте се с това поведение

Придържайте се към "само едно правило"

Всичко трябва да се направи наведнъж. Едно малко обещание на ден пренастройва мозъка много по-добре от една голяма цел. Това понякога се нарича „само едно правило“. Само една страница за четене. Само един подреден ъгъл. Само една минута дълбоко дишане. Дори ако след това се случи повече, мозъкът трябва да се съсредоточи само върху започването на едно. Това намалява стреса и изгражда доверие в собствените усилия, тренирайки мозъка да остава спокоен при трудни задачи.

Консистенцията побеждава интензивността: Винаги

Големите усилия водят до големи резултати. Малки усилия, повтаряни ежедневно, пренастройват мозъка много по-дълбоко. Мозъкът се променя чрез повторение, а не чрез размера на усилието. Дете, което пише по 10 минути всеки ден, изгражда по-силни пътеки за учене от дете, което пише един час веднъж седмично. Когато децата видят, че ежедневното появяване е по-важно от това да го правиш перфектно, те се научават да обичат процеса.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Семейство


Реклама

Независимо дали приемат, или отказват, жените изпитват еднакво удоволствие от това, че са искани.

Овидий

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама