Надали има българин, който да не обича лютеница. Все пак, всички помним вкуса от едно на време на резен топъл хляб, намазан обилно с лютеницата на баба и поръсен със сирене. В търговската мрежа може да се намери наистина огромно разнообразие от различни бурканчета, запечатали вкуса на родната лютеница. Редом до тях се подвизават и бурканчетата с айвар. Каква обаче е разликата между двете?
Айварът традиционно е сръбски специалитет, който се приготвя от червени чушки. В някои рецепти за айвар се използват и печени патладжани, но разликата идва оттам, че не се използват червени домати или доматено пюре. Освен това, самата консистенция е по-гъста от познатата ти едросмляна лютеница. Айварът е популярен и в Македония.
Съществуват и доста варианти, в които освен чушки и домати, основен компонент е патладжанът. Е, в тези случаи, крайният резултат е кьополу. Ето и как да си направите лютеница и айвар:
Класическа лютеница
Необходими продукти:
3 кг червени чушки
3 кг домати
200 мл олио
150 гр захар
200 мл винен оцет
60 гр сол
Начин на приготвяне:
Чушките се изчистват от дръжките и семките. Изпичат се, обелват се и се смилат през машинка за месо. Доматите се обелват, смилат се и се варят, докато се сгъстят. Прибавят се смлените чушки, олиото, захарта, оцетът и солта и се варят, докато останат на мазнина. Лютеницата се сипва в буркани, които се затварят хубаво с капачки и се стерилизират 10 минути.
Айвар
2 кг червени чушки
3 люти червени чушки
3 патладжана
100 мл олио
сол на вкус
Начин на приготвяне:
Сладките чушки, лютите чушки и патладжаните се изпичат. След това се задушават в съд с капак или в плик. Слагат се в цедка и се оставят за около час, да се отцедят от тъмния сок. Обелват се, почистват се от семките и се накълцват.
Олиото се загрява в подходящ дълбок съд и накълцаните зеленчуци се готвят на слаб огън, докато сместа се сгъсти, след което се посолява на вкус.
Разпределя се в стерилизирани буркани, които се затварят и се оставят да се охладят.