Със сигурност не мислите особено много за оцет, докато готвите. Просто под ръка винаги имате една бутилка за салати и с това се изчерпва всичко. Оцетът обаче е от голямо значение в кухнята, а и има наистина богат избор. Освен това, сякаш зимата все по-често посягаме към тази добавка.
Всички видове се произвеждат от широка гама съставки като вино, плодове и ориз, които ферментират и след това се разреждат с вода, за да се поддържа леко ниво на киселинност. Заслужава си да се запознаете с тези 5 разновидности.
1. Бял винен оцет
Не бъркайте този сорт с дестилирания бял оцет, с който почиствате къщата си. Белият винен оцет е направен от бяло вино с леко тяло и мек вкус.
Вкус: Мек, но доста ярък и остър
Употреба: Прави цветовете ярки, така че е идеален за мариноване на зеленчуци
2. Червен винен оцет
Това е чудесен универсален оцет, защото придава по-плътен вкус от оцета от бяло вино, но все пак е доста лек в тялото.
Вкус: Плодов
Употреба: Това е класически избор за почти всички винегрети и сосове, особено по-смели като гръцки винегрет и сос чимичури.
3. Балсамов оцет
Балсамико получава много любов и съвсем заслужено - той е тъмен, сладък и почти сиропиран. Направен е от гроздова мъст, която представлява сок от прясно грозде, съдържащ люспи, семената и стъблата.
Вкус: Сладък и леко остър с карамелизирани нотки
Употреба: Въпреки че е често срещано във винегретите, може да бъде малко по-силен в салата. Още по-добре е да го комбинирате с еднакво смели вкусове като кореноплодни зеленчуци и червено месо.
4. Ябълков оцет
Това, което прави ябълковия оцет уникален, е, че той придава свежата плодовитост на самата ябълка.
Вкус: Леко сладък, леко кисел с много яркост
Употреба: Това е класически оцет, който се използва за различни готвени ястия като леща, супа топчета и т.н.
5. Оризов оцет
Ще намерите този оцет в редица азиатски кухни, като китайска, виетнамска, японска и корейска. Той е много по-мек, отколкото другите оцети.
Вкус: Мек, сладък и лек, без прекалено остър привкус
Употреби: Пръскането добавя точното количество яркост към пържените картофи, варения ориз и сосовете за потапяне. Опитайте и като по-мека алтернатива на ябълковия.