Съвети за дълголетие


Съвети за дълголетие
Снимка: iStock/Guliver

Дълголетници днес се наричат хората над 90 години, но така е било невинаги. Само допреди половин век 50-годишните са смятани за възрастни, а съвременните им връстници не могат да се нарекат баба или дядо.

Огромно количество фактори оказват влияние върху продължителността на живота – от генетика до екологични моменти. Сред тях има и такива, които непосредствено зависят от усилията на човека. Именно за тези начини за удължаване на живота напомнят учените.

За най-главна тайна на младостта и дълголетието се смята грижата за собственото здраве. Според директора на Руския геронтологичен научно-клиничен център Владимир Шабалин основното отличие на дълголетниците е това, че всички те са спокойни хора с устойчива психика, несклонни към проява на бурни емоции.

Затова преди всичко е важно да се съхрани психическото здраве, докато проблемите от физически план започват да ни притесняват доста по-късно.

Още един немаловажен аспект е профилактиката. Много по-лесно е да се предупреди за болестта, отколкото тя да се лекува. И не забравяйте, че съвременната медицина не стои на едно място, тя също е способна да удължи годините ни на Земята – не отлагайте посещението при лекар и при най-малките признаци на заболяване, дори толкова незначителни според вас като грип или простуда.

Учените също настояват за пълноценна почивка. Умората и недоспиването според тях както нищо друго са способни да оставят своя отпечатък върху възрастта. Според последни изследвания достатъчни са 6-7 часа сън, за да се съхранят здравето и бодростта. Хората, които прекарват в леглото повече от пет и повече от десет часа на денонощие, боледуват по-често.

Като цяло идеалната продължителност на съня при всеки човек се изчислява индивидуално. Важно е да се научим да усещаме потребностите на своя организъм, а също да се избавим от главните причини за нарушенията на съня.

Ето няколко съвета, които ще допринесат за пълноценния отдих:

Избягвайте нервните натоварвания, приключвайте с физическата работа 3-4 часа преди да се отправите към леглото, проветрявайте спалнята или се разходете за кратко преди сън, лягайте по едно и също време, леглото трябва да е нито много твърдо, нито много меко, изберете средна възглавница – на височината на рамото.

Още едно правило на дълголетието е физическата активност. Необходимо е да се движим и спортуваме през целия си живот. Ежедневните упражнения укрепват костно-мускулната и сърдечносъдовата система. Това осигурява гъвкавост и издръжливост на тялото и съхранява активността за дълги години. Ефективни са заниманията дори с един вид спорт, особено ако той ви носи радост.

И накрая – ако искате за дълги години да съхраните младостта и доброто самочувствие, придържайте се към здравословно хранете. Отдавайте предпочитание на натурални продукти, яжте плодове, зеленчуци и кисело-млечни продукти.

За поддържане на външната привлекателност употребявайте продукти, богати на витамин Е. Приготвяйте храната на пара или я запичайте във фурна. Изключете мазното месо, полуфабрикатите, колбасите. Ограничете солта и захарта. И най-главното – не преяждайте.

 

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Стремете се не да бъдете успешни, а да бъдете ценни.

Алберт Айнщайн

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама