Ако все още не сте чували за пиенето на шот зехтин всеки ден, това е една от най-новите тенденции в здравословния начин на живот в TikTok. Хората, които са по-запознати с ползите от зехтина и средиземноморската диета най-вероятно не са изненадани от този факт, но истината е, че по-голямата част от обществото подхожда с недоверие към този тренд.
Според диетолози консумацията на зехтин подобрява работата на сърцето, храносмилането, мозъчната функция и намалява възпаленията в организма. Това е така заради моно-, ненаситените мазнини и полифенолите, които понижават холестерола и действат благоприят на сърдечно-съдовата система като цяло. Здравословно ли е да пием зехтин всеки ден обаче?
За кого е подходящо пиенето на зехтин всяка сутрин?
Тук краткият отговор е – за всеки. Пиенето на шотове зехтин се препоръчва на всеки човек, който иска да поддържа здравето на сърцето си, да се радва на по-добро храносмилане и да намали възпаленията в тялото си. То е дори препоръчително за хората със суха кожа, болки в ставите и констипация.
Какви са ползите?
Освен всички ползи, които вече изброихме по-горе, зехтинът е много важен и за здравето на червата, като той стимулира храносмилателния процес и действа като „смазка“ на храносмилателния тракт. Противовъзпалителните му свойства пък ще облекчат болката в ставите и ще подобрят състоянието цялостно.
Ако редовно използвате зехтин в кухнята си за приготвяне на най-различни ястия, не е нужно да приемате и шотове допълнително. Готвейки с него на ниска температура и използвайки го за овкусяване на салати, вие вече се радвате на всичките му предимства.
Как да го приемаме?
Тук е много важно да бъдем умерени, защото зехтинът все пак е доста калорична храна. Специалистите препоръчват да се приемат от 15 до 30 милилитра на ден, като това е най-добре да се случва на празен стомах, но не е проблем да го изпиете и след хранене – решението е изцяло във вашите ръце.
Има ли странични ефекти?
Пиенето на чиста мазнина обаче не се отразява добре на всички хора. В някои случаи то може да доведе до гадене, диария или дори храносмилателен дискомфорт, особено ако тялото не е свикнало на приема на толкова мазнини. Затова слушайте тялото си и не пренебрегвайте сигналите, които ви дава, защото то знае най-добре.
Кой трябва да избягва приема?
- Хора с камъни в жлъчката
- Хора със синдром на раздразненото дебело черво
- Хора, приемащи определени медикаменти за кръвно наляга и разреждане на кръвта