Артериите на човек могат да се запушат от натрупване на вещество, наречено плака. Няма бързи решения за стопяване на плаката, но хората могат да направят ключови промени в начина си на живот, за да спрат натрупването ѝ и да подобрят здравето на сърцето си.
В сериозни случаи медицинските процедури или операцията могат да помогнат за отстраняване на запушванията от вътрешността на артериите. Лекарят може също да предпише лекарства, като аспирин, или лекарства за намаляване на холестерола, като статини.
Прочетете, за да научите повече за това как да предотвратите натрупването на плака.
Какво представляват запушените артерии?
Плаката е смес от мазнини, калций, холестерол и отпадъци от клетките в тялото. Тази смес може да се залепи за стените на артериите, което прави тези кръвоносни съдове по-тесни. Когато това се случи, се нарича атеросклероза.
Запушени артерии могат да попречат на прясната кръв да достигне до части от тялото, което може да изложи човек на риск от инфаркт, сърдечна недостатъчност или инсулт.
Вижте още: Ако НЕ ядете редовно тези неща, може да имате сърдечни проблеми
Предотвратяване на запушени артерии
Хората могат да предотвратят запушването на артериите със следните промени в начина на живот:
Избягване на наситени мазнини
Видът мазнини, които човек яде, може да повлияе на плаката в артериите. Британската сърдечна фондация препоръчва на човек да ограничи приема на наситени мазнини. Този вид мазнини съдържат високи нива на LDL холестерол, който е част от плаката в артериите.
Наситените мазнини се намират най-вече в животински продукти, като говеждо, свинско и млечни продукти, но също и в кокосово масло и палмово масло.
Един преглед на научни изследвания от 2015 г. установи, че има малко, но вероятно важно намаление на риска от сърдечно-съдови проблеми, когато хората намалят приема на наситени мазнини и ги заменят с ненаситени мазнини.
Преглед от 2017 г. Проучване на Trusted Source предполага, че хората трябва да избягват наситените мазнини, защото те повишават LDL холестерола в тялото, което е пряка причина за сърдечни проблеми.
Яденето на повече ненаситени мазнини
Ненаситените мазнини съдържат HDL холестерол, който може да помогне за отстраняването на лошия холестерол от артериите, преди да се превърне в плака.
Консумирането на ненаситени мазнини вместо наситени мазнини може да помогне за подобряване на холестерола в кръвта.
Ненаситените мазнини се намират главно в растенията и мазната риба. Източниците включват:
- авокадо
- маслини
- орехи
- някои растителни масла, включително слънчогледово и маслиново
- мазна риба, включително пъстърва, херинга и сьомга
Следвайки други полезни за сърцето диетични съвети
Доверен източник на Американската сърдечна асоциация (AHA) препоръчва на хората, които се стремят да намалят своя LDL холестерол, да ядат диета, богата на:
- цели плодове и зеленчуци
- ядки
- пълнозърнести храни
- нискомаслени млечни продукти
- риба
- домашни птици
Те също така препоръчват ограничаване на сладки храни, червено месо и подсладени напитки.
Пиене на билкови чайове
Пиенето на билкови чайове може да бъде добър заместител на други напитки. Зеленият чай помага за понижаване на общия холестерол и LDL холестерола. Въпреки това, той не повлиява холестерола с липопротеини с висока плътност (HDL).
Добавката на джинджифил може също така да подобри значими маркери, които могат да доведат до сърдечно-съдови събития, според проучване от 2016 г. Коренът от джинджифил може да се намери като добавка, но хората също могат да го сварят в гореща вода и да го пият като чай.
Достатъчно редовна физическа активност
Затлъстяването е рисков фактор за натрупване на плаки и сърдечни заболявания. В допълнение към здравословното хранене, редовното упражняване или достатъчно физическа активност може да помогне на човек да поддържа умерено тегло и да намали риска от сърдечни проблеми.
Участието в сърдечно-съдови упражнения, известни още като кардио, редовно може също да помогне за укрепване на сърцето и намаляване на плаката.
Простите кардио дейности, които повишават сърдечната честота, включват:
- джогинг
- колоездене
- бягане
- бързо ходене
- плуване
- играе тенис
- правя аеробика
Най-добре е човек да се стреми към поне 150 минути физическа активност с умерена интензивност и два дни силови тренировки седмично.
Спиране на тютюнопушенето
Пушенето е основен рисков фактор за сърдечни заболявания и запушени артерии. Той директно уврежда артериите и може да накара мастните натрупвания да растат по-бързо и да станат по-големи.
Намаляване нивата на стрес
Стресът може да увеличи риска от атеросклероза. Техниките за намаляване на стреса могат да помогнат на някои хора да се отпуснат по време на забързан ден. Примерите включват:
- йога
- медитация
- дихателни упражнения