Малко хора знаят за това, но още преди 50 години ученият Брод Ото Барнс открива, че температурата на тялото е голям индикатор за това как работи вашата щитовидната жлеза.
Има само една особеност: телесната температура трябва да се измерва веднага след събуждането, още докато в леглото.
Барнс отбеляза, че анормалната температура сутрин е първият признак на възпалителния процес в щитовидната жлеза. А всеки знае, че ако този орган на нашето тяло не работи правилно, се създават много проблеми.
За да определите в какво състояние е щитовидната ви жлеза, се нуждаете само от термометър.
Ето какво да направите:
- Веднага щом се събудите поставете термометъра под мишницата. Нека остане там по-дълго от обикновено, около 10 минути.
- Запишете резултата. Не забравяйте, че е правилно да се нарича "сутрешна базална температура". Нейните нормални стойности са от 36.5 С до 36.8 С.
Ето как да интерпретирате резултатите:
Ако температурата ви е в тези граници, това означава, че всичко със щитовидната жлеза е наред.
Ако температурата ви сутрин е под 36,5 С, тогава имате хипотиреоидизъм. Това означава, че щитовидната жлеза не работи толкова активно, колкото трябва. Вероятно е причината, поради която изпитвате симптомите на хронична умора, депресията, често страдате от настинки и проблеми с паметта и концентрацията. Понякога може да се наблюдава и загуба на коса.
Ако сутрешната базална температура е над 36.8 С, тогава имате хипертиреоидизъм. Това е, когато щитовидната жлеза действа над нормата. Най-вероятно в тялото има някакъв силен възпалителен процес.
Не забравяйте, че за точността на резултатите трябва да повторите процедурата най-малко три пъти подред в три различни дни.
Ако резултатите са същите и те не са в нормата, трябва да посетите ендокринолог и да разберете причините за проблемите.
Как може да поддържате в норма щитовидната си жлеза?
Основното нещо е правилната диета. Трябва да има достатъчно селен, витамин А, магнезий и витамин V в храната, която приемате. Всички тези минерали са изключително важни за нормалната работа на щитовидната жлеза.
Преди да започнете да пиете някакви лекарства или да прилагате метод на лечение, не забравяйте да се консултирате с лекуващия си лекар!