Еднояйчните близнаци по-рядко умират на млада и средна възраст от другите хора. Това е така поради подкрепата и помощта, която те си оказват взаимно. До този извод са стигнали американски учени, автори на статия в изданието PLOS One, съобщава New Scientist.
Медиците са изучили данни за близнаци, родени в Дания в периода 1870-1900 г. Сравнявайки нивото на заболяване и смъртност в тази група и сред населението на страната като цяло, учените са установили "защитен ефект на близнаците" – при достигане на 60-годишна възраст такива хора по-рядко умират от неочаквани причини (преди всичко болести, които не се дължат на наследственост).
Но след 60-годишна възраст генетичните фактори започват по-активно и деструктивно да влияят на здравето на близнаците. И все пак този ефект повишава продължителността на живота с 10 процента. При това при жените тази закономерност е изразена по-силно, отколкото при мъжете.
Учените са на мнение, че здравето и самочувствието на близнаците се подобряват поради помощта и подкрепата (както материална, така и емоционална), която те си оказват взаимно.
Освен това доверието между еднояйчните близнаци е по-здраво, отколкото при разнояйчните. За по-доброто здраве допринася и това, че близнаците се предпазват взаимно от вредни навици.
Според изследователите този ефект е частен случай на позитивно въздействие на здравите социални връзки върху човешкото здраве. Аналогично бракът и наличието на близки приятели повишават продължителността и качеството на живота, допълва Lenta.ru.