Знаете ли, че вашата страст към сладкото всъщност може да е замакаскирана сериозна зависимост? Захарта във всичките ѝ форми е вредна не само за вашата форма, но изследванията показват, че повишава риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак.
„Пристрастяването към захарта е измерим, физиологичен феномен, от който страдат много хора“, казва Кен Бери, доктор, автор на Lies My Doctor Told Me. А ето и кои са сигурните знаци, че сте стигнали преломен момент, в който става дума за зависимост.
Вижте още: Имате ли наистина нужда от витамин D, за да сте здрави през зимата?
1. Криете любовта си към захарта
Някои хора със захарна зависимост осъзнават съвсем ясно, че ядат твърде много, но вместо да намерят начини да намалят, те крият проблема си. „Оправданията или сключването на сделки със себе си относно десерти е категоричен признак за пристрастяване към захарта“, казва д-р Бери. „Никой не крие броколи в гардероба си - ако криете сладкиши или се промъквате, за да ги ядете, вероятно вече сте в начална фаза на пристрастяване към захарта.“
2. Имате нужда от все повече, за да задоволите нуждата си
Както при много пристрастяващи вещества, вашата толерантност към сладкиши може да се изгради с времето. „Признак за захарна зависимост е нуждата от повече, за да се задоволи желанието. Първоначално една топка сладолед върши работа, докато не се усетите как в един момент хапвате две топки сладолед с малко шоколад, кроасан със сладко и т.н.“
3. Ядете захар, дори когато не сте гладни
Хапнали сте обилно, но все още имате място за голямо парче торта? „Признак номер едно, че имате пристрастяване, е, че се обръщате към захарта, когато не сте физически гладни.
Вижте още: Ето за кои здравословни проблеми трябва да пиете сок от кисели краставички
4. Винаги бленувате „нещо сладичко“
След преяждане със захар, кръвната ви захар ще падне, защото инсулинът изтласква тази захар в клетките, за да предотврати увреждането. Това падане причинява ниска кръвна захар и повече апетит.
5. Опитвате се да спрете и имате необичайни симптоми
Пристрастяването към захар може да бъде едновременно поведенческо и химическо пристрастяване. Когато се откажете или прекъснете нормалния си график, тялото ви може да покаже признаци на дистрес. „Прекалено рязкото спиране на захарта може да доведе до симптоми на абстиненция в тялото ви“, казва Адам Кадела, основател на Dexafit.
„Някои от най-често срещаните симптоми на пристрастяване към захарта могат да включват главоболие, летаргия или чувство на умора, глад, мускулни болки, гадене, подуване на корема и дори безсъние. В повечето случаи тези симптоми се засилват след 24 часа. Най-добрият начин да се откажете от захарта е бавно, като намалявате малко по малко.”
6. Чувствате вина, когато ядете захар
Чувството за вина за ядене на каквато и да е храна може да е признак на хранително разстройство, затова не е лоша идея да обърнете повече внимание на здравето си.