Ходенето на пръсти може да бъде нормално за деца на възраст от 12 до 18 месеца, тъй като те изпробват различни позиции на краката. Като цяло ходенето на пръстите не е повод за притеснение, докато детето ви не навърши 2 години. Освен откриване на начини за придвижване, ходенето на пръсти може да остане като навик, който децата продължават да правят отново, но спират около 5-годишна възраст. Ето няколко причини детето ви да ходи на пръсти.
Ако детето ви не спира след 2-годишна възраст, може да се наложи да посетите лекар. Първо проверете краката на детето си, за да видите дали има стегнати мускули, скованост в ахилесовото сухожилие или трудности с координацията.
1. Мускулната дистрофия
Това е генетично състояние, което може да бъде диагностицирано чрез проверка на мускулите на краката. В този случай мускулите обикновено са слаби и атрофирани. Ако детето ви е проходило правилно с цяло стъпало, но в последствие е включило пръстите, това често е знак за мускулна дистрофия.
5 НЕЩА, КОИТО НИКОЙ НЕ ВИ КАЗВА ЗА РАЗВОДА
2. Аномалия на гръбначния мозък
Привързаният гръбначен мозък е нарушение от неврологично естество. Това се случва, когато гръбначният мозък е свързан с тъканта около гръбначния стълб, например в основата му. В резултат на това, когато гръбначният стълб расте, гръбначният мозък се разтяга и нервите се увреждат. Това състояние затруднява ходенето с право стъпало, защото причинява болка.
3. Просто навик
Това се случва, когато детето е абсолютно здраво, но по някаква причина просто отказва да ходи нормално и предпочита да ходи на пръсти. Може да е резултат от прост навик, а с времето този навик води до стегнати мускули на прасеца. Това състояние засяга от 5% до 12% от здравите деца.