Наскоро излезлият наръчник "Как мисли тийнейджърът?" се превърна в настолно четиво за немалко родители, чиито деца в момента преминават в т.нар. трудна възраст.
Авторите Танит Кери и клиничният психолог д-р Ангард Ръдкин отново предлагат практическа детска психология за модерни родители, като на страниците на книгата "разиграват" над 100 сценария на най-често срещаните проблеми, с които ще се сблъскате, по време на съзряването на вашето дете от 13 до 18 години. Ценното в наръчника са предложените отговори, които ви насочват как да действате в момента на случването и в дългосрочен план. Сценариите са съпътствани и от съвети, за да ви предпазят да не уязвите неволно тийнейджъра и това да се превърне в емоционален проблем в бъдеще.
Ето откъс от книгата:
ИСКАМ НОВ ТЕЛЕФОН
За по-малките тийнейджъри е важно да се чувстват приобщени и одобрявани. Детето ви усвоява социални умения и създава нови приятелства. С вещите, които има, понякога "откупва" чувство за принадлежност.
Сценарий: Дъщеря ви се оплаква, че старият телефон "я излага".
За повечето деца да получат смартфон е ритуално събитие, бележещо началото на гимназиалния етап. То обаче подхранва съревнование кой има най-новия модел. Смартфоните са ценена и видима вещ, понеже са постоянно в ръката на тийнейджъра. В резултат са символ номер 1 за статута му.
Вероятно си мислите:
Отчитате, че джаджите и телефонните ѝ сметки ви струват достатъчно. Възможно е обаче да се разтревожите, че ще се чувства унизена пред приятелите си, защото не можете да ѝ осигурите нов телефон.
Какво мисли тя:
• Телефонът ѝ вероятно изпълнява отлично предназначението си, а именно – при нужда да се свързва с вас и вие с нея. Тя обаче общува чрез него и да има най-новия модел ѝ се струва важно. Възможно е да се дразни, че старият е бавен особено ако приятелите ѝ зареждат по-бързо приложенията и снимките си.
• Възможно е да иска най-новия модел, за да впечатли връстниците си.
• Има изострена чувствителност по отношение на социалните сравнения. Вероятно се притеснява приятелите ѝ да не помислят, че родителите й не могат да си позволят нов телефон.
• Тийнейджърите са склонни да поставят на първо място своите нужди. Нищо чудно да смята, че именно на нея ѝ се полага нов модел, дори вашият телефон да е по-стар.
Вместването сред връстниците е важно за тийнейджъра – вещите понякога подхранват чувството му за принадлежност.
Как да реагирате:
В момента:
Отчетете желанията ѝ
Първият ви подтик вероятно е да кажете "не", но рискувате да я разстроите още повече. Покажете съпричастие с думите: "Разбирам колко много искаш нов телефон".
Проверете какво имат приятелите ѝ
Тийнейджърите преувеличават. За да се ориентирате, попитайте колко нейни приятели имат нов модел – "всички" или само един съученик.
Разберете какъв е проблемът според нея
Тийнейджърите са склонни да виждат света в черно-бели краски. Дали "отписва" телефона си, защото му липсва определена функция? Или е необходим изцяло нов модел?
Обсъдете предимствата на по-старите телефони
Обяснете, че новият телефон увеличава риска да я ограбят, а и ще се притеснява да не го счупи.
В дългосрочен план:
Обсъждайте символите на социален "статут"
Вероятно смята, че най-модерният телефон ще ѝ спечели популярност. Споделете, че според научните изследвания тийнейджърите се чувстват най-добре сред приятели с подобни притежания.
Покажете ѝ как да разчиства снимките
Хилядите изображения забавят телефона. Научете я да изтрива излишните снимки, за да не го претоварват.
Давайте пример
Овладявайте порива да си купувате модерни джаджи. Говорете откъде идват стоките; обсъждайте етичната търговия и как консуматорството уврежда и природата, и човека.
Предложете ѝ да го заслужи
Ако изпълнявате всяко желание, ще приема щедростта ви за даденост. Нека спестява за телефон до рождения си ден или ѝ предложете начин да заработи известна сума.