Отдавна битува схващането, че българските мъже са станали мамини синчета, които се осмеляват да започнат своя самостоятелен живот на доста зряла възраст. В същото време съвременната българка е много по-активна - и като заетост, и като независимост.
Тази теза се потвърждава от последните данни от проучвания в Европа.
По данни на Евростат 90% от от българските мъже до 24-годишна възраст живеят с родителите си на фона на 70% от жените. Тази тенденция не се променя особено много и в по-горната възрастова група. 70% от българските мъже между 25 и 29 години не са напуснали бащината си къща. Жените отново са много по-активни и самостоятелни. Само 40% от българките в тази възраст живеят с родителите си.
Като цяло в Европа само в Унгария, Словакия, Словения, Малта, Франция, Естония и Кипър най-младите мъже са по-пасивни от българските.
Характерна черта на родния мъж според статистиката също така е, че когато се задоми, той не помага в домакинската работа.
Положителна тенденция е, че България и Словения са на най-предни позиции в ЕС по процент на жените в ръководството на големите фирми. В над 10% от най-големите 50 фирми в тези две държави жени държат топ-позициите в мениджмънта. България също така се нарежда на четвърто място с около 37% женско присъствие по горните етажи на управлението и администрацията.