Овлажнителите са обикновената бяла тениска на красотата. Те са основна част от всяка рутина и в зависимост от начина, по който ги използвате, ще постигнете малко по-различен краен резултат. Без значение кого питате, дерматолог или инфлуенсър, почти всеки ще се съгласи – овлажняването е от решаващо значение за всеки тип кожа (да, това включва и склонна към акне кожа). Въпреки това, всеки има малко по-различно мнение относно най-добрия начин за използване на продукта.
Първата стъпка е намирането на правилната формула (или формули) за вашия тип кожа. За разлика от други продукти за грижа за кожата, можете лесно да смесвате и комбинирате овлажнители, независимо дали искате да заредите кожата си с допълнителна хидратация или предпочитате финала на два продукта, наслоени заедно.
Изборът на правилния овлажнител
Още: 4 типа стареене на кожата и как да изберете правилната грижа
Първата стъпка е да намерите правилните овлажнители за вас. Съвет: Всичко се свежда до разбирането от какво се нуждае вашата кожа. В зависимост от вашия тип кожа може да имате предпочитания към конкретна текстура на даден продукт, ключовите съставки, използвани във формулата, или целевите резултати. Ето защо повечето експерти казват, че четенето на етикета на продукта е чудесно начало. Например можете да изберете продукти, които използват 1-2% ниацинамид като успокояваща съставка. Въпреки това, ако искате помощ с пигментацията, се препоръчва продукт с 5-6% ниацинамид.
Не всички овлажнители са създадени еднакви и има основателна причина. Подобно на ключовите съставки, текстурата може да бъде друг ключов фактор при намирането на вашия перфектен продукт. Ако имате мазна кожа, помислете за лек гел-крем овлажнител, който изсъхва бързо, без да оставя кожата мазна. За тези със суха кожа, потърсете по-плътен овлажняващ крем, който съдържа комбинация от овлажнители и оклузиви, за да абсорбира влагата и да я запечата. Тези с кожа, склонна към акне, трябва да избягват оклузивите, тъй като те могат да бъдат комедогенни.
Всичко останало се свежда до лични предпочитания.
Наслояване
Още: Какво представляват себумните тапи и как да се отървете от тях?
Да наслоявате или да не го правите? Това е въпросът. Според експертите по този въпрос няма твърди правила. Въпреки това, ако имате особено суха кожа или се намирате в по-студено време, допълнителната бариера, която да поддържа кожата ви хидратирана, може да е подходяща.
Наслояването също може да бъде полезно, ако имате тежки активни вещества в рутината си. Добре е да нанасяте овлажнители, ако прилагате ретинол или подобни продукти. Когато използвате какъвто и да е вид силен активен продукт, включително ретинол, допълнителен слой овлажнител може да помогне за поддържане на баланса на влагата и да ограничи раздразнението.
Как да нанесете слоя овлажнител
Когато нанасяте грижа за кожата, основното правило е да нанасяте от най-тънката към най-плътната консистенция. По-леките серуми се използват преди по-плътните кремове, за да се осигури правилно проникване. Това важи и за овлажнителите. Започнете с най-лекия овлажнител на тоалетната си и преминете към мощните формули. Например, първо използвайте тънките гел формули на водна основа, преди да посегнете към гъст крем.
Още: Може ли тауринът да забави стареенето на кожата?
Въпреки че този процес може да ви напомни за забиване, те не са едно и също нещо. Намазването включва нанасяне на слой оклузивен мехлем върху вашата грижа за кожата, за да увеличите проникването и абсорбцията, като същевременно запечатвате влагата и предотвратявате трансепидермалната загуба на вода. Накратко, размазването е интензивно лечение и не е същото като наслояването на няколко овлажнителя заедно.