Една класика в българската кухня, при това - обичана от мнозина. И както винаги става със стари и класически рецепти - варианти много. В различните краища на България се готви по различни начини и с различни подправки. Надяваме се тази рецепта да ви хареса.
Необходими продукти за 5-6 порции:
около 400 гр леща
1 глава лук
около 6-8 скилидки чесън
1 малък морков
70-80 мл олио (или зехтин за готвене)
1 ч.л. с връх червен пипер
3-4 с.л. доматено пюре
сол на вкус
2-3 щипки чубрица
1-2 щипка мащерка
1 щипка джоджен
чрен пипер на вкус
1 равна с.л. брашно
За поръсване: ситно нарязан магданоз
Начин на приготвяне:
Сложете почистената и измита леща в тенджера, залейте я с около 3 ч.ч. вода и я сложете на котлона да заври. На този етап не я солете. Когато заври, прибавете мазнината и оставете на котлона, на тих огън до полуготовност. Това отнема около 20-30 минути, но все пак зависи от качеството на лещата.
Когато лещата наполовина вече се е сварила, прибавете сол на вкус, един малък морков нарязан на кубчета или настърган, обелените и нарязани скилидки чесън, доматеното пюре, червения пипер и останалите подправки. Количеството на подправките е ориентировъчно, вие може ако желаете да ги увеличите или намалите. При необходимост, в процеса на варенето може да се долее малко вода, ако при набъбването, лещата е абсорбирала почти всичката (но не трябва да се прекалява, все пак това е яхния, а не супа).
Когато лещата се свари напълно, размийте в купичка брашното с малко вода, до получаването на гъста кашичка. Прибавете го към лещата и оставете да ври на котлона още 5-6 минути.
Оттеглете лещата от котлона. Сервирайте порциите поръсени със ситно нарязан магданоз.
Източник: lety-culinaryadventure.blogspot.com