7 неща, които трябва да почиствате всяка седмица, a НЕ го правите


7 неща, които трябва да почиствате всяка седмица, a НЕ го правите
Снимка: iStock

Вероятно знаете, че трябва да почиствате кухненските и керамичните плотове всяка седмица, както и спалното бельо. Сякаш това не е достатъчно, има много други части от дома ви, които вероятно трябва да почиствате всяка седмица, за които дори не подозирате. Ето 7 от тях.

1. Слушалката на душа

Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Минерални отлагания и бактерии могат да се натрупат върху душовете с течение на времето, намалявайки потока на водата и влияейки на качеството на водата.

Как да почистите:

Напълнете пластмасова торбичка с оцет и я завържете около слушалката на душа, като се уверите, че е напълно потопена. Оставете за една нощ, след това извадете торбичката и изтъркайте със стара четка за зъби, четка за почистване или гъба, за да отстраните всички останали замърсявания. Можете също така да използвате  клечки за зъби, за да влезете в отворите.

2. Филтъра на съдомиялната машина

Защо трябва почиствате всяка седмица:

Филтърът на съдомиялната машина улавя частици храна и остатъци по време на цикъла на измиване. С течение на времето това натрупване може да повлияе на работата на уреда, да доведе до неприятни миризми и да остави съдовете по-малко чисти.

Как да почистите:

Вижте ръководството на вашата съдомиялна машина, за да намерите и премахнете филтъра. Изплакнете филтъра под течаща вода, за да отстраните свободните остатъци. Използвайте мека четка или стара четка за зъби, за да изтъркате всички упорити остатъци. За по-дълбоко почистване накиснете филтъра в смес от топла вода и препарат за съдове. Уверете се, че сте сглобили правилно филтъра, преди да го поставите обратно в съдомиялната машина.

Вижте още: 6 умни начина да използвате микрофибърна кърпа

3. Дистанционни и клавиатури

Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Дистанционните, компютърните клавиатури и мишката могат да съдържат значително количество бактерии, мръсотия и трохи, ако не се почистват редовно. Плюс това, помислете колко често пишете на клавиатурата си или гледате телевизия, след като сте хапнали нещо, използвайки ръцете си. Не искате да предавате тези микроби в устата си, нали?

Как да почистите:

За да почистите клавиатурата, изключете компютъра и клавиатурата. Обърнете я с главата надолу и леко разклатете, за да отстраните свободните остатъци. Използвайте въздух под налягане, за да издухате упоритите замърсявания. Това е страхотен уред, който да държите в къщата и за много почистващи цели. Почистете клавишите и повърхностите с мека, леко влажна кърпа или дезинфекциращи кърпички, като внимавате да не позволите течност да проникне в клавиатурата.

Следвайте същата техника за дистанционни, като се уверите, че сте отстранили всички лепкави остатъци, които може да са от ръцете или разливи, които може да са възникнали.

4. Долна страна на маси заедно с крака на маси и столове

Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Прахът, мръсотията и отломките са склонни да се натрупват върху краката на мебелите, особено в области, които често се пренебрегват по време на рутинно почистване. Това натрупване причинява прашни столове, на които поставяте краката си. Да не говорим за натрупването на прах и трохи от храна, които са паднали, които могат да привлекат вредители.

Как да почистите:

Редовно използвайте микрофибърна кърпа, напръскана с малко вода, за да отстраните праха от краката на столовете, масите и другите мебели. Продължете, като избършете краката и основите на маси и столове с влажна кърпа или почистващ разтвор, безопасен за материала на вашите мебели, за да премахнете мръсотия или лепкави остатъци. И използвайте дезинфектант, за да почистите долната страна на масите и плотовете на баровете си, за да избегнете докосването на прах, мръсотия и други неприятни микроби по краката и дрехите ви.

5. Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Ако се замислите, вие използвате четката си за коса ежедневно и маслата в косата ви се пренасят върху четката ви. Ако никога не я почиствате, постоянно ще връщате масло и пърхот в чистата си коса.

Как да почистите:

Отстранете излишната коса и мъх от четката. След това, за четки с дръжки, които не са от дърво, ги оставете да се накиснат в купа с топла вода и мек шампоан. Изплакнете добре, изстискайте водата и оставете да изсъхне върху кърпа надолу.

Вижте още: 2 натурални начина за почистване на неръждаема стомана (не оставят следи)

6. Отводнителни канали за душ и мивка

Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Частици от храна, мазнини и следи от сапун могат да се натрупат в канализацията, което води до неприятни миризми и потенциални запушвания. Сифоните на душа и кухненската мивка са постоянно покрити с косми, остатъци от шампоани, сапуни и могат да създадат голямо натрупване в тях, което ги прави трудни за използване и запушват вашите канали.

Как да почистите:

Премахнете всички капаци, които можете, и отстранете космите или храната, която се вижда, с ръкавици и парцал. 

Изсипете смес от равни части сода за хляб и оцет в канала. След няколко минути последвайте с гореща вода, за да отмиете остатъците. Избягвайте използването на химически почистващи препарати, тъй като те могат да бъдат вредни за тръбите. След това използвайте дълга, мека четка, за да изтъркате дълбоко в канализацията и да премахнете всякакви натрупвания. Също така ще искате да накиснете капаците на дренажа в купа с оцет за два часа, за да премахнете всякакви натрупвания от тях. 

7. Дръжки за врати, ключове за осветление и дръжки за шкафове

Защо трябва да почиствате всяка седмица:

Тези повърхности, които се докосват силно, могат да съдържат микроби и бактерии, особено в домакинства с много обитатели или чести посетители. Помислете колко хора на ден ги докосват и колко често (особено в бани, кухни и т.н.).

Как да почистите:

Използвайте дезинфектант спрей или кърпа, за да почистите дръжките на вратите, ключовете за осветление и дръжките на шкафовете. Уверете се, че следвате инструкциите на производителя за дезинфектанта, включително времето за контакт (времето, през което повърхността трябва да остане мокра с дезинфектанта, за да бъде ефективен). Почиствайте тези повърхности по-често, ако някой от вашето домакинство е болен, по време на грипни сезони или след посещение на гости.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Най-лошият махмурлук е този на душата. Мешаш различни чувства в големи дози и накрая повръщаш апатия.

Луис Карол

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама