През дните и седмиците, прекарани в готвене, ядене и изобщо живот в кухнята, в нея със сигурност се натрупват мръсотия и замърсявания. Това важи особено за кухненските шкафове - мястото, където пръска горещо олио, където се натрупва прах и където мазните ръце достигат, за да ги отворят.
Когато дойде време за обезмасляване на кухненските шкафове, има няколко метода за лесно отстраняване на мръсотията. Тук експертите по почистване разкриват любимите си начини да направите шкафовете да изглеждат като нови.
С препарат за съдове
Още: 6 неочаквани неща, които можете да почиствате в съдомиялна
Можете да използвате качествен препарат за съдове за обезмасляване на кухненски шкафове, тъй като той лесно пресича мазнините и не причинява щети. Лесен е за употреба и вероятно винаги ще го имате под ръка, така че е идеален, когато трябва да почистите кухнята набързо. Други обезмаслители също ще свършат работа, за да отстраните силните мастни натрупвания около печките и по шкафовете.
Оцет
Обикновеният оцет, друг основен продукт в домакинството, може бързо да премахне мазнините. Просто смесете равни части оцет с вода и внимателно разтрийте с кърпа.
Сода бикарбонат
Още: Как да почистите порцеланова мивка, за да премахнете петна
Ако препаратът за съдове и оцетът не вършат работа или ако се опитвате да премахнете петна от доматен сос от белите шкафове, има и друг метод. Комбинирайте сода за хляб с малко количество вода, за да се получи паста. Нанесете я върху мазните петна, оставете я да подейства няколко минути, след което внимателно почистете и избършете с топла вода.
Навлажнена с вода кърпа от микрофибър
Ключът към много от тези методи е избърсването или почистването с мека кърпа. Професионалистите казват, че за най-добри резултати трябва да изберете микрофибърна кърпа. А в някои случаи само използването на микрофибър с топла вода може да почисти шкафовете и дръжките.
Допълнителни съвети
Още: 5 неща, които можете да почиствате с пяна за бръснене
Избягвайте груби материали и химикали, за да премахнете полепналата мръсотия. Агресивните препарати като белина могат да разрушат покритията на шкафовете. Също така, абразивните инструменти за почистване могат да надраскат или изтънят повърхностите на шкафовете, когато почиствате тази област.
Друг съвет? Добавете почистването на шкафовете към рутинната си програма поне веднъж месечно. Това ще помогне на мръсотията да не се натрупва прекалено много, което ще улесни почистването. А когато обезмаслявате шкафовете, не забравяйте да работите отгоре надолу и да свършите първо тази задача, преди да се заемете с останалата част от кухнята. След това почистете плотовете и подовете, за да постигнете най-добри резултати.