6 подправки, които можете да отглеждате във вода


6 подправки, които можете да отглеждате във вода
Снимка: Barbara Rosner / Pixabay

Отглеждането на подправки във вода е идеалното решение за всеки, който живее в апартамент без градина или балкон или просто няма време да се грижи за растенията всеки ден. Освен това ще спестите пари, като винаги имате пресни подправки за готвене, без да се налага да ги купувате от магазина всяка седмица. Готови ли сте да превърнете кухнята си в истински малък зелен оазис? Нека видим кои подправки можете лесно да отглеждате във вода!

1. Магданоз

Магданозът е една от най-универсалните подправки, които могат да се използват в салати, супи и сосове. За да отглеждате магданоз във вода, отрежете няколко здрави стъбла с дължина поне 10 см. Отстранете долните листа, за да не изгният във водата, след което поставете стъблата в буркан с вода. Поставете го на светло място, но не на пряка слънчева светлина. Сменяйте водата на всеки няколко дни, за да предотвратите образуването на бактерии. Ще започне да пуска нови корени след няколко седмици и скоро ще имате пресен магданоз под ръка!

Още: Бял равнец: Неподозирани ползи и употреба

2. Мента

Ментата е перфектна за приготвяне на освежаващи чайове, лимонади и коктейли, освен това има приятен аромат, който ще освежи дома ви. За да го отглеждате във вода, отрежете няколко здрави клонки и ги поставете в чаша с вода. Скоро ще забележите, че започват да се образуват малки бели коренчета. Ментата расте бързо, така че я подрязвайте от време на време, за да остане гъста. Поставете ги на светло място, но не на пряка слънчева светлина, тъй като твърде много топлина може да забави растежа.

3. Пресен лук

Знаете ли, че пролетният лук не се нуждае от почва, за да продължи да расте? Всичко, което трябва да направите, е да поставите дъното на луковицата в буркан с няколко сантиметра вода, така че кореновата част винаги да е потопена. Корените ще останат здрави, докато зелената част постоянно ще пуска нови листа. За оптимален растеж поставете луковицата на място с малко слънчева светлина. Сменяйте водата на всеки няколко дни, за да предотвратите гниене, и скоро ще режете пресен лук направо от кухненския плот.

Още: 5 билки за железен имунитет

4. Босилек

Босилекът е основна съставка в италианската кухня, тъй като листата му са чудесна добавка към паста, пица и салати. За да растете във вода, отрежете няколко стъбла с дължина около 10 см и отстранете долните листа. Поставете стъблата в буркан с вода и ги поставете на светло място, но не на пряка слънчева светлина. След няколко седмици те ще пуснат корени и когато станат дълги поне 5 см, можете да пресадите босилека в земята или да го оставите да расте във вода. Редовното подрязване ще гарантира, че растението ще остане буйно и здраво.

5. Градински чай

Градинският чай е не само страхотна подправка за готвене, но има и много лечебни свойства – от облекчаване на храносмилателни проблеми до настинки. За да го отглеждате във вода, отрежете няколко млади стръка и ги поставете в чаша вода. Салвията обича светлината, затова я поставете на перваза на прозореца, където ще получава много дневна светлина. Сменяйте водата на всеки три дни, за да предотвратите появата на мухъл. След като развие силни корени, можете да го използвате като постоянно водно растение или да го трансплантирате в земята.

Още: 7 билки за понижаване на кръвната захар по естествен път

6. Розмарин

Розмаринът расте малко по-бавно от другите подправки, но е много издръжлив и лесен за отглеждане. Отрежете няколко полувдървенели клонки с дължина поне 10 см и отстранете долните листа. Поставете ги в буркан с прясна вода и поставете на светло място. Розмаринът отнема малко повече време, за да развие корени, обикновено две до четири седмици. След като видите здрави бели корени, можете да започнете да използвате клонките за готвене или да ги трансплантирате в земята.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Дом


Реклама

Почти всички хора обичат да говорят за себе си и им пречи само обстоятелството, че другите не искат да ги слушат.

Съмърсет Моъм

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама