Андрю Матюс е най-известният австралийски автор на книги по популярна психология. Преведен на повече от 40 езика, той не поучава, а вдъхновява. Стопроцентов оптимист, Матюс ни окуражава да вярваме в себе си и деликатно ни съветва как да преодоляваме трудните житейски изпитания. Искреният му позитивизъм се допълва от чувството за хумор и веселите рисунки, с които обогатява всяка своя книга.
Често ни се иска да преобърнем света, защото го обвиняваме за всичките си несполуки. Но тъй като това е невъзможно, още повече униваме. В "Следвай сърцето си” Андрю Матюс предлага да започнем промяната от себе си – също нелека задача, но единственият начин да направим живота си по-щастлив. Авторът ни помага да проумеем колко лесно може да открием прекрасното в дните си, ако се отърсим от "любимото” си черногледство.
Предлагаме ви откъс от книгата му, който да ми мотивира да започнете промяната:
Когато се променяш...
Забелязал ли си, че има дни, в които всеки на магистралата се опитва да те убие? Когато излизаш от вкъщи ядосан, ти се струва, че хората се опитват да те изтласкат от пътя! Напуснеш ли офиса с чувство на раздразнение, хората в метрото постоянно те подритват. Обратното също е вярно. Колко различен изглежда светът, когато сме влюбени!
Светът е огледало – получаваш отвън онова, което изпитваш отвътре – ето защо Е НЕВЪЗМОЖНО ДА ПОДРЕДИШ ЖИВОТА СИ ОТВЪН-НАВЪТРЕ. Ако хората на улицата те гледат намусено, начинът не е да минеш по друга улица! Ако колегите не те уважават, смяната на работата няма да реши проблема.
Повечето от нас са научили нещата наопаки! Например: "Ако не харесваш работата си, смени я. Ако не харесваш жена си, смени и нея”. Понякога наистина е уместно да смениш работата или партньора си. Но не промениш ли начина си на мислене, тогава те очаква все същият горчив опит.
Капитан Джералд Кофи прекарал седем години като военнопленник в Северен Виетнам. Размишлявайки върху промяната в мирогледа си, той казва: "В началото се молех на Господ да промени положението, в което се намирах – Господи, върни ме във времето, пет минути преди да ме заловят, и ще отлетя със самолета на друго място... Моля те, Господи, нека американците да спечелят и да ме измъкнат оттук”.
"Но с течение на времето” – продължава той – "молитвите ми се промениха... вече се молех да стана по-добър човек, да намеря сили не просто да устоя, а даже да извлека полза от опита си на военнопленник.” Вече не се молел да се променят обстоятелствата, а да се промени той.
Причината да се намираш в каквато и да е ситуация са уроците, които трябва да научиш от нея. Нали затова си стигнал дотам! Така че няма смисъл да молиш Господ да промени ситуацията, в която се намираш. Докато не се промениш, ще имаш нужда от нея.
Мери е нещастна с брака си – тя трябва да се промени. Ето какво казва: "Боже, само промени съпруга ми и ще бъда щастлива!”. Нищо подобно! Фред е обиден на Мери и отказва да се промени. Двамата се развеждат. След година Мери казва: „Само промени Чък...”"
Когато се молим: "Господи, промени обстоятелствата ми, за да не се налага да се променям аз” – всъщност проявяваме липса на разбиране. Вместо това би трябвало да се молим: „Промени мен и мислите ми”. С промяната на мислите ни за дадена ситуация се променя и самата ситуация.
Извод
В отношенията ти с друг човек е ПОЛЕЗНО ДА РАБОТИШ ВЪРХУ СЕБЕ СИ И Е БЕЗСМИСЛЕНО ДА СЕ ОПИТВАШ ДА ГО ПРОМЕНИШ.