От Афродита до Жената котка, продължаваме да се очароваме и запленяваме от силни женски образи. Интерес, който може да се проследи до най-ранните писмени записи в света. Ето защо всяка седмица ще ви запознаваме с легендите, които витаят около някои от най-известните богини, познати на човечеството.
Любовта е бойно поле. Такова използване на военна терминология за изразяване на интимни, нежни емоции вероятно е свързано със способността на любовта да обърква и ранява. Такъв е случаят и с първата богиня на любовта и войната – Ищар.
ЖЕНИ ОТ НЕПОЗНАТИ ЗЕМИ: ЕМАНЦИПАНТКИТЕ ОТ КЕНИЯ
В древна Месопотамия, приблизително съответстваща на съвременен Ирак, части от Иран, Сирия, Кувейт и Турция - любовта е била мощна сила, способна да наруши земния ред и да доведе до резки промени в статута. Ищар (известна и като Инана на шумерски) е първото божество, за което имаме писмени доказателства. Тя е тясно свързана с романтичната любов, но и със секса. Ищар е и богиня-войн със силна способност да отмъщава, както любовникът ѝ по-късно разбира.
Нейната красота е обект на любовна поезия, а яростта ѝ се оприличава на разрушителна буря. Но в качеството ѝ да оформя съдби, това са двете страни на една и съща монета.
В писмените легенди, които са достигнали до днес, любовникът на Ищар, Таммуз, постоянно ѝ прави комплименти за красотата на очите й - вечна форма на ласкателство, датираща около 2100г пр.Хр. Ищар и Таммуз са главните герои на една от първите любовни истории в света. Но както много други романтични сценарии, техният съюз завършва трагично.
Най-известният разказ е за слизането на Ищар в подземния свят. Този древен разказ, оцелял в шумерска и акадска версия, е дешифриран едва през 19 век. Започва с решението на Ищар да посети царството на сестра си Ерешкигал, кралицата на подземния свят. Уж посещавайки сестра си, за да скърби за смъртта на своя зет, тя планира божествен преврат.
Описанието на подготовката ѝ за пътуването е доста красноречива. Ищар внимателно нанася грим и бижута и слага най-красивите си дрехи. Но към този момент всички знаели, че Ищар винаги залага на външния си вид преди да започне битка или преди да се срещне с любовник. Нейната красота и избор на дрехи подчертават нейната сила.
ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА: БЪЛГАРСКАТА ЕЛИНОР РУЗВЕЛТ
Когато Ерешкигал научава, че Ищар е облечена така, тя осъзнава, че сестра ѝ е дошла да завладее подземния свят. Бързо измисля план за отмъщение на Ищар. След като пристига в дома на Ерешкигал, Ищар се спуска през седемте порти на подземния свят. На всяка тя трябва да махне дреха или накит. Когато пристига пред сестра си, Ищар е гола и Ерешкигал я убива веднага.
Смъртта ѝ има ужасни последици - прекратяване на всякаква земна сексуална близост и нулева раждаемост. Така че по съвет на слугинята на Ищар, Еа, богът на мъдростта, прави заговор за съживяването на Ищар и връщането й в горния свят. Планът му успява, но има древна месопотамска поговорка: „Никой не се връща от подземния свят без белези.” Ищар е инструктирана да се изкачи с група демони в горния свят и да избере свой заместник, който да заеме мястото й долу. В горния свят Ищар вижда Таммуз, облечен царствено и спокоен на трона си, очевидно незасегнат от смъртта на богинята. Вбесена, Ищар инструктира демоните да го вземат със себе си в подземния свят.