Начинът, по който хората около вас реагират на емоционални събития, било то положително или отрицателно, може да е заразно за вас, особено ако сте в състояние на емоционална нестабилност.
Нещо повече, повишеният риск от депресия, която идва с негативните мисли, също може да се прихване в такива моменти, считат изследователи.
Те се позовават на проучване на 103 двойки студенти-първокурсници, които споделят една стая. Анализът показва как тенденцията да мислиш, че негативните събития и мисли водят до още негативни неща (когнитивна уязвимост), е съвсем истинска. Онези, при които конгитивната уязвимост е особено силна, са изложени на по-висок риск от това да развият депресия.
„Установихме, че когнитивната уязвимост на участниците до много голяма степен се влияе от хората, с които съжителстват.“ , обясняват изследователите.
Всички участници в изследването са били избрани на случаен принцип и само след 3 месеца съвместен живот се появат ясни признаци на заразния характер на мисленето.
Проучването показва, че студентите, при които конгитивната уязвимост се е повишила, са развили 2 пъти по-сериозни симптоми на депресия през следващите 6 месеца.
Особено рискови фактори, които засилват уязвимостта, са силни емоционални вълнения и големи промени в личния живот.