Половинката ви може никога да не признава, че се притеснява за нещо, но повярвайте ни, той го прави.
Слабостта и мъжете са две неща, които сме свикнали взаимно да се изключват.
Със съзнанието на защитници, вкоренено в тяхното ДНК, мъжете вярват, че от тях се изисква да бъдат непоклатими. Ако външно влияние наруши тяхната сила или способност да оказват защита, мъжът може да изпита тревога, стрес и отчаяно желание да възстанови контрола.
Въпреки това, тъй като на мъжете им е трудно да споделят емоциите си, тихото безпокойство се отразява на техните връзки по безброй много начини.
Мъжът иска да разрешава, да преминава или да разсейва страховете си, но не иска да ги признава пред другите. Междувременно, половинката му може да забележи, че той се безпокой, без да знае каква точно е причината, което може да доведе до липса на разбиране и проблеми в общуването. Тя може да си помисли, че той е дистанциран, че й изневерява, че вече не се интересува от нея или по-лошо.
Мъжете търсят най-бързия и ефективен начин да се справят с проблема си, като повечето смятат, че най-добрият начин е да го направят абсолютно сами.
Но всъщност вие сте тази, която трябва да го накара да сподели проблемите си, за да му предложите да му помогнете.
Ето и кои всъщност са най-големите страхове на мъжете и как трябва да постъпите в конкретната ситуация.
1. Изкарвам ли достатъчно пари?
Парите са голям проблем, но не става въпрос само за тях, а това, което те представляват:
* Самооценяване: Какво той вярва, че струва.
* Сигурност: За себе си и семейството му.
* Гъвкавост: Животът, който той може да осигури на семейството си.
* Постижение: За себе си и в очите на другите.
* Бъдещи притеснения: Университет за децата, пенсиониране, сватби, почивки.
Да, жените също работят и допринасят за тези неща, но повечето мъже ги възприемат като тяхно задължение.
Как може да помогнете: Останете активни по отношение на финансите. Заедно плащайте всички сметки. Общите усилия означават, че успехите/предизвикателствата лежат на плещите на двата, заради което стресът е споделен. И нека той да знае, че вие се гордеете с него. Звучи като нещо изключително малко, но наистина означава много за него.
2. Постигнал ли си съм достатъчно в живота си
Мъжете често се замислят за следните неща:
* Какво съм постигнал в живота?
* Какво е моето завещание?
* Ще бъда ли запомнен по някакъв начин?
* Това ли искам в живота?
* Щастлив ли съм?
* Тревата по-зелена ли е някъде другаде?
Тези въпроси ги карат да се питат дали живеят пълноценно живота си.
Как може да помогнете: Говорете с него, без да го съдите. Какви са неговите краткосрочни и дългосрочни планове? Какво иска за себе си и от какво има нужда от вас, за да го постигне?
3. Ще загубя ли работата си?
Неговата работа наистина има голямо значение за него, особено в тези тежки икономически времена. Този страх кара мъжете да се фокусират върху своята работа. Тъй като той акцентира върху нея, другите неща в живота му могат да страдат от липса на внимание - семейство, връзка и т.н. Той най-вероятно не го прави съзнателно, но това кара половинката му да се пита защо той вече не го е грижа или не полага усилия.
Как може да помогнете: Разберете какъв е проблемът и стресът, който се поражда от него. Напомнете му, че вие сте заедно в това. Каквото и да се случи, вие ще бъдете до него. В същото време внимателно му напомнете, че той има нужда от баланс. Работата и парите може да идват и да си отиват, но вие оставате и той също трябва да обръща внимание на вас.
4. Остарявам ли?
Мъжете също се притесняват за възрастта и външността си. Посивяването на косата и оплешивяването, отслабването на зрението или постоянното уморяване... тези несигурности са комбинация от социално напрежение, самооценка и критичност.
Как да помогнете: Точно както вас, той иска да знае, че все още го намирате за атрактивен. Казвайте му и му го показвайте.