Макар че всяка година по това време очакваме коледен сняг, все по-често вместо него получаваме силно замърсен въздух и гъста мъгла. И въпреки че изглежда страшно и неприятно, това далеч не е най-големият проблем, предвид сериозните последици, които може да има за здравето ни. Лошият въздух далеч не е проблем само в България, а в редица страни по света.
Вижте още: НАСА планира да изготви 3D карта на Млечния път
Днес ви представяме съвети на учените какво да правим, когато въздухът вместо с коледно настроение, е наситен с фини прахови частици.
Избягвайте ходенето пеша по време на пиковото замърсяване
Известно е, че най-високата концентрация на вредните прахови частици е в ранните сутрешни часове и вечер. Затова избягвайте разходките и всякакви дейности навън по това време. Следете концентрацията на замърсен въздух в съответните приложения и уебсайтове, които показват горещите точки.
Как да предпазим дома си от замърсения въздух навън?
Пречиствател на въздуха у дома е чудесна идея, но е важно да изберете този, който е най-добър срещу замърсяване, а това не е никак малка инвестиция.
Разбира се, че трябва да проветряваме апартаментите, дори когато навън има смог. Най-добре е да направите кратко течение и да се отдалечите от прякото влияние на въздуха в този момент.
Вижте още: Ето кога идва астрономическата зима
Трябва ли да се носят маски навън?
Маски не могат напълно да предотвратят навлизането на фини прахови частици в дихателните пътища, но те са вид механична бариера. Много е важно маската да е суха. Тя не трябва да е мокра, защото няма да е ефективна.
Уязвимите групи към замърсения въздух
Според учените най-внимателни в дните с високи нива на фини прахови частици във въздуха трябва да бъдат астматици, пациенти с хронична обструктивна белодробна болест, хора със сърдечно-съдови заболявания и бременни жени.