Слушалките са една от онези джаджи, които използваме почти всеки ден, но се отнасяме с тях доста зле. Те се изпускат, влачат, заплитат, но все още правят толкова много за нас. Най-малкото, което можем да сторим, е да ги почистваме редовно. Така те ще издържат много по-дълго и ще поддържат добро качество на звука, което в крайна сметка ще ни спести пари и главоболия. Освен това е хигиенично. Това също е важно!
Преди да започнете
Вашите слушалки са специфични за марката и всеки производител има различни съвети как да ги почиствате. Това, което обаче можем да направим, е да говорим за общите правила, за да ви помогнем да избегнете критична грешка, която ще ги повреди.
Направете: Вземете комплект инструменти за почистване
Ако работите със слушалки тип тапи за уши, ушната кал може да се натрупа в мрежестата част, което създава сериозен проблем, който всъщност пречи на качеството на звука, който чувате. Вашият най-добър залог за разрешаване на това? Купете специален комплекти за почистване. Инструментите за изстъргване и меките четки ще ви помогнат нежно да отстраните парченца натрупвания или частици около високоговорителите, без да сте прекалено груби. Това е малка инвестиция, която ще използвате повече, отколкото си мислите
НЕ накисвайте слушалките
Използването на изопропилов алкохол за почистване и дезинфекция на вашия продукт е индустриален стандарт, но внимавайте: НЕ накисвайте вашите слушалки в алкохол, вода или друг почистващ препарат, дори ако се твърди, че са водоустойчиви. Изключително трудно е да изсушите особено напоена слушалка, защото след като се натрупа твърде много влага зад мрежестия високоговорител, това може да повреди вътрешната функция на самата слушалка, докато вече не работи. Влажен, но не напоен, памучен тампон обикновено ще свърши работа.
Направете: Изберете сапун и вода за меки кожени подложки
Никога не използвайте алкохол или дезинфектант като почистващ препарат, тъй като е по-вероятно да разрушите кожата или външното покритие на меките подложки, които предпазват ушите ви. Вместо това използвайте мек препарат за съдове като върху топла, влажна кърпа, за да избършете внимателно подложките. Изсушете добре, за да ги поддържате в добра форма.
Не забравяйте за порта за зареждане
Когато почиствате слушалки с жак, отделете време да прегледате самия кабел и жак. Някаква повреда или износване? Ако сте се борили с прекъсвания, това може да е виновникът.
За безжични слушалки, които се поставят в калъф за зареждане, уверете се, че долните краища на слушалките също са чисти от отпадъци. Използвайте същата мека четка от комплекта инструменти, споменат по-горе, за да извлечете всички остатъци не само от самите слушалки, но и от кутията, в която се намират. Мръсните слушалки (или мръсната кутия) обикновено създават проблеми при зареждането, които ви пречат да се насладите на пълната дълготрайност на вашия продукт.
Почиствайте слушалките си веднъж на сезон
Задайте напомняне в телефона си да почиствате слушалките си веднъж на около три месеца. Ако сте човек, който носи слушалки във фитнеса, бързото избърсване по-редовно от това ще помогне на продукта ви да остане чист и да работи правилно.