Иновативен плаващ град ще издържа на природни бедствия (ВИДЕО)


Иновативен плаващ град ще издържа на природни бедствия (ВИДЕО)
Снимка: Стоп кадър

Преди повече от две години група строители, инженери и архитекти се събрали около масата в ООН, за да обсъдят амбициозна концепция: плаващ град, който може да издържи на природни бедствия, включително наводнения, цунами и урагани от категория 5, пише Вusiness Insider.

Идеята не била нова: от десетилетия дизайнери и разработчици фантазират за изграждането на изкуствени острови и мегаполиси върху вода. Дори Омир си е представял митичен плаващ град.

Но тези идеи били изключително трудни за реализиране - често заради опасения на местните власти. Подкрепян от ООН проект е отстранил подобно препятствие на 18 ноември, когато град Пусан, Южна Корея, се е съгласил да бъде домакин на плаващ град в сътрудничество с компанията OCEANIX и програмата ООН-Хабитат. Подобно на много крайбрежни градове, Пусан е застрашен от повишаването на морското равнище.

"Пусан е най-доброто място за нас да разгърнем този прототип - казва Итай Мадамом, съосновател на OCEANIX. - Но това е нещо, което се надяваме, че ще бъде полезно за всички крайбрежни градове по света и всички крайбрежни общности, които са изправени пред предизвикателството на повишаването на морското равнище."

Защитеният от наводнения град може да бъде завършен до 2025 г.

Плаващият град на OCEANIX по същество ще бъде изграден от шестоъгълни платформи, кацнали на върха на водата. Шестоъгълниците са смятани за най-ефективните архитектурни форми: те позволяват на строителите да пестят както пространство, така и материали. Представете си подредените клетки на пчелна пита - по същество мрежа от преплетени шестоъгълници. Платформите на града ще бъдат подсилени от варовиково покритие, два до три пъти по-твърдо от бетона, но все пак плаващо. Целта е да се развие устойчив на наводнения град, който се издига с морето и произвежда своя собствена храна, енергия и прясна вода. Клетките под платформите могат да се използват за настаняване на миди, водорасли или други морски дарове. А аквапоничните системи могат да използват отпадъци от риба за наторяване на растенията.

Но дизайнът не е твърдо установен и OCEANIX все още не е определил размера на града. От компанията обясняват, че ще си сътрудничат с местни дизайнери в Южна Корея, за да приспособят прототипа към местната среда. OCEANIX ще разкрие резултатите от тези усилия на втора кръгла маса на ООН през април. Оттам екипът ще започне да проектира платформите и да осигури одобрение за строителство.

Цената, която подлежи на промяна в зависимост от окончателния дизайн и материалите, се оценява първоначално на 200 милиона долара.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

Почти всички хора обичат да говорят за себе си и им пречи само обстоятелството, че другите не искат да ги слушат.

Съмърсет Моъм

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама