Ето какво НЕ трябва да правите на Гергьовден


Ето какво НЕ трябва да правите на Гергьовден
Снимка: iStock

На 6 май българската православна църква чества Свети Георги Победоносец - един от най-почитаните светци у нас. Свети Георги е от малкото светци, който е славен както от християни, така и от мюсюлмани.

Вижте още: Гергьовден 2023: Традиции, поверия и обичаи

Днес ви представяме какво НЕ трябва да правите на Гергьовден, за да не си навлече лош късмет:

1. На Гергьовден не трябва да огорчавате хората наоколо си, а да бъдете добри, любезни и учтиви с тях. Ако имате възможност да им направите някаква услуга, трябва да го сторите, а не да избягвате това под различни предлози. Въобще, трябва да се пазите от всякакви "лошавини". Така ще се уподоби на светеца, който убил змей, за да спаси девойка, и раздал имуществото си на бедните, щом станало ясно, че ще го накажат със смърт заради твърдото му отстояване на християнската вяра.

2. Не се яде на закрито. С настъпването и задържането на хубавите, приятни и слънчеви дни, на Гергьовден още се празнува и "смяната на времето". В миналото по селата и малките градове организирали дълги празнични трапези, на които сядали всичките жители. Смятало се за "грехота" в такова хубаво време да се слага трапеза "в собата" (в стаята) и да не се възползва човек от Божия дар на слънцето след дългата зима и кишавите пролетни дни.

Вижте още:Оригинални пожелания за Гергьовден, с които ще впечатлите близките си

3. Не се яде друго месо – само агнешко. Освен че това е празник на пастирите, някога било и "грехота" при наличието на толкова заклани агнета (а това се правело почти във всяка къща) да се яде някакво друго месо. Подобна постъпка се тълкувала като очевидно и демонстративно изразено неуважение към празника – разбира се, ако не била предизвикана чисто и просто от беднотия; но пък тогава и най-бедните имали достъп до общите богати трапези.

4. Не се осолява сирене. Онова сирене, което се прави на Гергьовден, трябва да остане прясно и безсолно. Затова на този ден правели само ритуални, малки количества, тъй като без сол сиренето бързо се разваля.

Вижте още: Какво я очаква всяка зодия на Гергьовден 2023

5. Не се реже коса и не се подстригва. Според народното поверие рязането на коса в този ден било опасно за здравето. Това се отнасяло най-вече за жените с техните дълги коси. Също така се смятало, че е добре те да се изкъпят в течаща вода – река или поток, за да бъдат здрави и красиви. Както виждаме, в народните поверия има рационално зърно; в случая закаляване сред природата на крехкия женски организъм.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

В крайна сметка, сезоните се менят. Също така и градовете. Хора идват и си тръгват от живота ти. Но е много приятно да знаеш, че тези, които обичаш, винаги са в сърцето ти.

"Сексът и градът"

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама