Киселите краставички, приготвяни от нашите баби, са с несравним вкус.
На пръв поглед изглежда, че няма нищо сложно в приготвянето на тази туршия, но съвременните домакини често не успяват да се справят с тази задача.
Ако искате да си припомните вкуса на киселите краставички от детството, трябва да знаете тези 7 тънкости при приготвянето им.
1. Правилен избор на сол
Повечето съвременни домакини използват йодирана сол. Но най-добрият вариант в случая е каменната или морската сол.
2. Количество на солта
Трябва също да обърнете внимание на концентрацията на солта в саламурата, която варира в зависимост от планирано време за съхранение на туршията и размера на краставиците.
Колкото по-дълго планирате да съхранявате краставичките, толкова по-висока трябва да бъде концентрацията на сол.
Ако краставиците са по-дълги от 10 см, тогава трябва да приготвите саламура с концентрация на сол 8-9%, за среден размер (8-10 см) е достатъчно 7-8%, а за краставици с дължина около 7 см - 6-7%.
3. Избор на правилния сорт краставици
Една съвременна домакиня има трудна задача - да избере правилните краставици сред изобилието от сортове. В случая не може да използвате салатни сортове. Стават меки и безвкусни.
Краставиците с дебела кора не се мариноват добре. Най-подходящи са тези с пъпки по кората, с ясно очертани ръбове в точката на закрепване на цвета.
4. Чисти буркани
Бурканите и капачките трябва да се измият добре. Най-добре е да използвате сода бикарбонат. Можете дори да стерилизирате бурканите, но това не е необходимо.
5. Правилните подправки
Към киселите краставички може да се добави цвят от копър, чесън, хрян, дъбови листа, листа от касис и череша, а понякога и пикантни билки като мащерка или мента.
6. Условия на съхранение
Туршията се съхраняваше в мазета, където температурата е около 1-3 градуса.
7. Вода
Водата играе важна роля в приготвянето на туршията и влияе на нейния вкус. Най-вкусните кисели краставички се приготвят с изворна вода.
Но твърдата вода също има своите предимства. Краставиците, мариновани в нея, са по-хрупкави.