Фридерике Гьосвайнер е новото голямо откритие в немскоезичната литература. Още с първия си роман "Тъжна свобода" тя предизвика истинска сензация и дава заявка за обещаваща кариера. Критици и специалисти я сравняват с Рилке и Бюхнер, виждат в нейно лице изразител на чувствата на днешното "изгубено поколение" и ѝ предричат блестящо бъдеще.
"Тъжна свобода" е задълбочен поглед върху сблъсъка между надеждите, примирението и отстъплението, присъщи за поколението на трийсетгодишните. Решена да започне работа като журналист в Берлин, Хана се примирява с раздялата със своя приятел Якоб. Тя гледа на стажа си в един вестник като идеална възможност за старт в кариерата. Вместо обаче да се почувства истински свободна за първи път в живота си, Хана изпада в непреодолима криза.
Изглежда, че всичко ѝ се изплъзва, кариерата и стабилните отношения зависят от една случайна среща, която може да й вдъхне нова смелост. Но не е сигурно, че нещата ще се подредят – както всичко в живота ѝ. Поне винаги може да разчита на Мириам, своята най-добра приятелка, и на Skype, защото Мириам отскоро живее в Москва. Свободата може да изглежда и така: като едно безкрайно пропадане в неизвестното.
В романа Хана се бори с големите си амбиции и с изборите, които е направила. Въпреки че има своите възможности, тя ще се сблъска с тъжната истина, че не всички имат шанс да се реализират и да постигнат целите си. Без да бъде сантиментална, Фридерике Гьосвайнер представя съмненията и страховете на всеки млад човек в началото на своята кариера, започвайки с неговите мечти и планове, които могат да бъдат изоставени след сблъсъка с действителността.
Австрийската писателка съвсем автентично и непретенциозно описва всички проблеми, пред които са изправени днешните млади хора. Впечатляващ в стила ѝ е начинът, по който характеризира великолепно тази "модерна" свобода на един изцяло подчинен на икономиката свят, в който всеки се бори сам за себе си.