Очакваме най-горещия ден днес, последиците за здравето


Очакваме най-горещия ден днес, последиците за здравето
Снимка: iStock

Очакванията са днешният 17 юли да бъде отчетен като най-топлият ден за годината в България. Това каза климатологът д-р Зорница Спасова по време на онлайн събитие на тема „Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?“, организирано от платформата "Климатека".

Топлинен стрес

„Топлинният стрес е състоянието, при което тялото ни не може да се справи с регулацията на вътрешната телесна температура“, обясни д-р Спасова.

Според нея по-пълни данни за реалното човешко топлоусещане дава Универсалният термален климатичен индекс, който се отчита от около 15 години. Според него човек се чувства най-комфортно и без състояние на топлинен стрес, когато температурите са между 9 и 26 градуса.

Вижте още: Експерти: 3 напитки, които НЕ трябва да пиете в горещините

„Този индекс е изобретен за здрав човек, мъж в разцвета на силите си, около 35-годишен с леко облекло, адекватно за сезона, който извършва лека физическа работа, без допълнителни заболявания. При рисковите групи обаче може да се окаже, че диапазонът, в който не е налице топлинен стрес е по-тесен“, добави докторът по климатология.

Последствия за здравето

От представената презентация стана ясно, че основните здравни рискове, последвали от горещите вълни, са повишена заболеваемост и смъртност; повишен стрес и безпокойство; повишени нива на междуличностно насилие и нарушен режим на съня.

Три вида са предизвиканите от топлината заболявания – крампи, топлинно изтощение и топлинен удар.

По думите на д-р Спасова екстремната топлина и застоялият въздух по време на гореща вълна увеличават замърсяването с тропосферен озон и прахови частици , а все по-честите пожари предизвикват проблеми с дишането.

Вижте още: Имате болно сърце? Ето какво да правите в жегите

Експертът обясни, че при гореща вълна рискът за хора с диагноза шизофрения да загинат е от 8 до 13 пъти по-висок в сравнение с останалите.

„Според нов критерий, въведен в здравния доклад на сп. "Лансет" за Европа, става ясно, че заради топлинните вълни имаме по-малка възможност за спорт на открито, което увеличава затлъстяването и развитието на незаразните болести‘‘, каза климатологът.

„Косвена връзка със здравето можем да открием и при пътната безопасност, защото над 35 градуса асфалтът се размеква и се образуват коловози, и съответно се поставя забрана за тежкотоварни автобуси, която не винаги се спазва. Установено е, че в България 60 човека загиват годишно, поради инциденти, предизвикани от деформация на асфалта‘‘, добави климатоложката, като цитира данни от Института за пътна безопасност.

Източник: бТА

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Не приемайте себе си твърде сериозно. Знайте кога да се присмеете на себе си.

Холи Бери

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама