Миома на матката: Симптоми и рискове


Миома на матката: Симптоми и рискове
Снимка: iStock

Маточните фиброиди са често срещани израстъци на матката. Те често се появяват през годините, в които обикновено можете да забременеете и да родите. Маточните фиброми не са рак и почти никога не се превръщат в рак. Те също не са свързани с по-висок риск от други видове рак на матката. Те се наричат ​​също лейомиоми или миоми.

Фиброидите се различават по брой и размер. Може да имате една фиброма или повече от една. Някои от тези израстъци са твърде малки, за да се видят с очи. Други могат да растат до размера на грейпфрут или повече. Миома, която става много голяма, може да изкриви вътрешната и външната страна на матката. В екстремни случаи някои фиброиди растат достатъчно големи, за да запълнят областта на таза или стомаха. Те могат да направят жените да изглеждат бременни.

Много хора имат маточни фиброиди по време на живота си. Но може да не знаете, че ги имате, защото те често не причиняват симптоми. Вашият медицински специалист може просто да открие фиброиди по време на тазов преглед или ултразвук при бременност.

Симптоми

Много хора, които имат миома на матката, нямат никакви симптоми. При тези, които имат, симптомите могат да бъдат повлияни от местоположението, размера и броя на фиброидите.

Най-честите симптоми на миома на матката включват:

  • Обилно менструално кървене или болезнена менструация.
  • По-дълги или по-чести периоди.
  • Тазов натиск или болка.
  • Често уриниране или затруднено уриниране.
  • Нарастваща стомашна област.
  • Запек.
  • Болка в областта на корема или долната част на гърба, или болка по време на секс.

Рядко миома може да причини внезапна, сериозна болка, когато надрасне кръвоснабдяването си и започне да умира.

Често миомите се групират по местоположение. Интрамуралните фиброиди растат в мускулната стена на матката. Субмукозните фиброиди изпъкват в маточната кухина. Субсерозните фиброиди се образуват от външната страна на матката.

Вижте още: 5 натурални напитки за здрав черен дроб

Кога да посетите лекар

  • Посетете вашия лекар, ако имате:
  • Болка в таза, която не изчезва.
  • Тежки или болезнени периоди, които ограничават това, което можете да правите.
  • Зацапване или кървене между менструациите.
  • Проблем с изпразването на пикочния мехур.
  • Продължаваща умора и слабост, които могат да бъдат симптоми на анемия, което означава ниско ниво на червени кръвни клетки.

Незабавно потърсете медицинска помощ, ако имате силно кървене от влагалището или остра болка в таза, която се появява бързо.

Причини

Точната причина за миома на матката не е ясна. Но тези фактори могат да играят роля:

Генни промени

Много миоми съдържат промени в гените, които се различават от тези в типичните мускулни клетки на матката.

Хормони

Два хормона, наречени естроген и прогестерон, карат тъканта на линиите от вътрешната страна на матката да се удебеляват по време на всеки менструален цикъл, за да се подготвят за бременност. Тези хормони също изглежда помагат за растежа на фиброидите.

Фиброидите съдържат повече клетки, с които се свързват естрогенът и прогестеронът, отколкото типичните маточни мускулни клетки. Миомите са склонни да се свиват след менопаузата поради спад в нивата на хормоните.

Други фактори на растежа

Вещества, които помагат на тялото да поддържа тъканите, като инсулиноподобен растежен фактор, могат да повлияят на растежа на фиброидите.

Екстрацелуларен матрикс (ECM)

Този материал кара клетките да се слепват, като хоросан между тухли. ECM се увеличава при фиброиди и ги прави фиброзни. ECM също съхранява растежни фактори и причинява биологични промени в самите клетки.

Лекарите смятат, че миомата на матката може да се развие от стволова клетка в гладката мускулна тъкан на матката. Една клетка се дели отново и отново. С времето се превръща в твърда, гумена маса, различна от близката тъкан.

Моделите на растеж на маточните фиброиди варират. Те могат да растат бавно или бързо. Или може да останат със същия размер. Някои миоми преминават през скокове на растеж, а някои се свиват сами.

Фиброидите, които се образуват по време на бременност, могат да се свият или да изчезнат след бременността, тъй като матката се връща към обичайния си размер.

Вижте още: 6 често срещани кожни проблема по време на бременност

Рискови фактори

Има малко известни рискови фактори за миома на матката, освен това да сте в репродуктивна възраст. Те включват:

Раса

Всички хора в репродуктивна възраст, които са родени жени, могат да развият фиброиди. Но чернокожите хора са по-склонни да имат фиброиди, отколкото хората от други расови групи. Чернокожите хора имат фиброиди в по-млада възраст, отколкото белите хора. Те също така е вероятно да имат повече или по-големи фиброиди, заедно с по-лоши симптоми, отколкото белите хора.

Семейна история

Ако майка ви или сестра ви са имали фиброиди, вие сте изложени на по-висок риск да ги получите.

Други фактори

Започване на цикъл преди 10-годишна възраст; затлъстяване; с ниско съдържание на витамин D; диета с по-високо съдържание на червено месо и по-малко на зелени зеленчуци, плодове и млечни продукти; и пиенето на алкохол, включително бира, изглежда повишава риска от получаване на миома.

Усложнения

Маточните фиброиди често не са опасни. Но те могат да причинят болка и могат да доведат до усложнения. Те включват спад на червените кръвни клетки, наречен анемия. Това състояние може да причини умора от тежка загуба на кръв. Ако кървите силно по време на цикъла, Вашият лекар може да Ви каже да приемате добавка с желязо, за да предотвратите или помогнете за справяне с анемията. Понякога човек с анемия трябва да получи кръв от донор, наречено трансфузия, поради загуба на кръв.

Бременност и миома

Често фиброидите не пречат на забременяването. Но някои фиброиди - особено субмукозните - могат да причинят безплодие или загуба на бременност.

Фиброидите също могат да повишат риска от определени усложнения при бременност. Те включват:

  • Отлепване на плацентата, когато органът, който доставя кислород и хранителни вещества на бебето, наречен плацента, се отделя от вътрешната стена на матката.
  • Ограничаване на растежа на плода, когато нероденото бебе не расте толкова добре, колкото се очаква.
  • Преждевременно раждане, когато бебето се роди твърде рано, преди 37-та седмица от бременността.

Профилактика

Изследователите продължават да изучават причините за миомите. Необходими са повече изследвания за това как да ги предотвратим. Може да не е възможно да се предотвратят маточни фиброиди. Но само малък процент от тези тумори се нуждаят от лечение.

Може да успеете да намалите риска от миома с промени в здравословния начин на живот. Опитайте се да поддържате здравословно тегло. Упражнявайте се редовно. И яжте балансирана диета с много плодове и зеленчуци.

Някои изследвания показват, че противозачатъчните хапчета или контрацептивите с продължително действие, съдържащи само прогестин, могат да намалят риска от фиброиди. Но използването на противозачатъчни хапчета преди 16-годишна възраст може да бъде свързано с по-висок риск.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

В човешкото сърце винаги остава поне една капка сила - докато е живо, докато се надява, докато вярва.

Самуил, Димитър Талев

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама