Копривата „Urtica dioica“ е растение, което се нуждае от малко представяне. Като деца бързо се научихме да го разпознаваме, само за да избегнем сърбящото му парене. Но с годините опознахме копривата като високо питателен див зеленчук. Много хора са опитвали супа от коприва и див чесън – истинска класика. Или пък чай от листа от коприва, който също е широко разпространен. Въпреки това употребата на семена от коприва все още е забулена в мистерия.
С напредването на топлите месеци, женската коприва произвежда незабележими цветя, последвани бързо от зелени семена, увиснали като тежко натоварени топченца в горната трета на растението. През лятото семето узрява и се сгъстява. Бере се, когато е още зелено, преди да започне да изсъхва и да покафенява.
Вижте още: Няма да повярвате какво ще се случи, ако масажирате ушите си 5 минути дневно
Семенцата са хрупкави и пълни с масло с високо съдържание на полиненаситени мастни киселини - предимно линолова, както и линоленова, палмитинова, олеинова и стеаринова киселина. Телата ни използват линолова и линоленова киселини, за да произвеждат важните основни мастни киселини омега 3 и омега 6.
За какво са полезни?
умора
липса на апетит
косопад
чупливи нокти
артроза или артрит
болна простата
инфекция на пикочните пътища
Вижте още: Тази напитка намалява нивата на кръвната захар при диабетици само за 4 седмици
Как да ги консумирате?
Изсушете цялото стъбло с листа и семена, тъй като при стискане семенцата парят.
След изсушаване просто ги извадете, натрошете ги внимателно и ги съхранявайте в бурканче.
Можете да го добавяте към храната като суха подправка или да ги залеете с мед и да приемате по чаена лъжичка всеки ден.