В какаото се съдържа химическо съединение, което скоро може да стане основната съставка на лекарство срещу упорита кашлица. Британски учени твърдят, че медикаментът е в последните стадии на клиническите изследвания и може да се пусне в продажба до две години.
Химикалът се нарича теобромин и се намира в шоколада и в какаото. Към днешна дата повечето препарати, които сега се използват за лечение на упорита кашлица съдържат съединения, които са производни на опиати като кодеина. Годишно в света милиони души страдат от упорита кашлица, продължаваща повече от две седмици.
От предишно изследване се знае, че какаото може да помага срещу диабет и инсулт. Съдържащият се в какаото флавоноид епикатехин може да избави човечеството от най-разпространените в западния свят заболявания: инсулт, сърдечна недостатъчност, рак и диабет, смятат група американски учени.
"Днес науката признава 13 основни витамини, но епикатехинът не е сред тях, тъй като не съответства на традиционното понятие за витамин като вещество важно за нормалното функциониране и растежа на клетките, чийто недостиг води до заболявания. Връзката между високото потребление на епикатехин и намаляването на риска от посочените заболявания е толкова поразителна, че се нуждае от допълнителни изследвания. Възможно е тези болести да възникват в следствие именно на недостига на епикатехин", отбелязва експертът по храненето и вицепрезидент на Natural Products Association Даниел Фебрикант.
Разширяването на представата за витамините може да даде на фармацевтичните компании шанс да обогатят своя асортимент и да пуснат в продажба капсули епикатехин, който се съдържа още и в чая, виното, шоколада и някои плодове и зеленчуци.
Според експертите производителите на какао погрешно извличат епикатехина от състава на продукта поради неговия горчив вкус.
Историята на отглеждането на какаото започва в Средна Америка. Ацтеките познавали растението от 14 век. Какаовото дърво е вечнозелено. На височина достига до 8 метра.
Среща се диворастящо в Централна и Южна Америка, а сe култивира главно в Америка и Африка. Какъв е процесът, при който се получава какао на прах? Едрите плодове се подлагат на ферментация, след което се отделят семената. След отстраняване на семенната обвивка остава семенното ядро. То се смила, за да се получи паста. След което от нея се произвеждат шоколади, бонбони, какаово масло и суров какаов прах.