Как да свалим коремчето?


Как да свалим коремчето?
Снимка: Thinkstock/Guliver

Доказано е наличието на връзка между мастните наслоения около и над талията (характерни най-вече за мъжете, както и жените в по-напреднала възраст), и сърдечно-съдовите заболявания (хипертонията, инсултите), диабета и увеличаването на риска от някои видове рак.

Изследвания, проведени от учени от университета на Южна Флорида” показват, че жените, болни от рак на гърдата, имат дълбоки абдоминална мастни наслоения с 45% повече в сравнение с останалите. А изследване, проведено от Националния институт за изучаване на сърцето, белите дробове и кръвта в САЩ доказва, че при децата от различен пол братът има значително повече предпоставки за възникването на сърдечно-съдови заболявания.

Много хора смятат, че ако сме прибавили някой и друг сантиметър към талията ни, просто трябва да престанем да ядем сладолед. Проблемът всъщност е доста по-сериозен.

Мазнините, които можем да хванем с пръсти, т.е. разположени непосредствено под кожата са сравнително безобидни. Много по-сериозни проблеми възникват поради т.нар. висцерални мазнини, които се натрупват по вътрешните органи най-често червата и черния дроб. Учените са категорични, че заплахата за здравето се определя не от това, че имате излишни мазнини, а от това къде са съсредоточени.

Как да разберем дали имаме наднормени мазнини, без да прибягваме до сложни изследвания като томографа или ядрено-магнитния резонанс?

Всъщност е доста лесно - разделете обиколката на талията (на най-тънкото място) в сантиметри на обиколката на бедрата (на най-широкото място). Например за човек с обиколка на талията 68,5 см и на бедрата 98 см този коефициент е равен на 0,7. Според оценката на специалистите, при коефициент по-висок от 0,80 за жените и 0,95 при мъжете, задължително трябва да се “свали” коремчето.

Внимавайте с обезмаслените продукти. Суровите диети често помагат бързо да се премахнат килограми, но за сметка на водата и мускулната маса. За да се отървете от корема и то трайно, трябва да се избавите от наднормените мазнини. Повечето диетолози препоръчват за тази цел диета с ниско съдържание на мазнини, която включва много пресни плодове и зеленчуци.

 

Занимавайте се с физически упражнения, но задължително в подходящо за вас темпо. Например присяданията ще помогнат за повишаване тонуса на коремните мускули. Но за да премахнете дълбоките мазнини, трябва да укрепите всички! мускули на тялото.

Сред специалистите няма единно мнение за това, кои упражнения дават по-голям ефект. Някои препоръчват силовите (вдигането на гири и тренажора), а други - бягането, карането  на колело и плуването, при които няма такива резки натоварвания, но се засилва кислородния обмен. Ако сте се наслушали на противоречиви съвети, можете просто да съчетаете двата типа упражнения за да постигнете максимален ефект. Най-важното е да се движите!

Обърнете особено внимание на вредните си навици. Изследване, проведено от учени от университета “Йейл” доказва, че стресовият хормон кортизон в съчетание с адреналина стимулира отлагането на мазнини в коремната област. “Вероятно стресът заставя организма да преразпределя мазнините, да ги пренася в други участъци, например от бедрата върху корема” смята д-р Редфорд Уйлямс.

Не си търсете оправдания - те само вредят на здравето. Съществува мнение, че с възрастта хората неизбежно пълнеят. Това изобщо не е закономерност.

Забравете и за “модното оправдание”, което обяснява проблемите с теглото с генетичната предразположеност към пълнеенето . “Само 35-40% от разликата в теглото между хората с еднакъв ръст се обяснява с генетичните фактори. Останалите 60-65% зависят от начина ни на живот”, посочва Клод Бушар, професор по физиология от университета “Лавал” в Квебек, Канада.

Източник: zdrave.bg

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

С думи също може да се докосва. Дори по-нежно, отколкото с длани.

Януш Вишневски

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама