Яж шоколад и отслабвай


Яж шоколад и отслабвай
Снимка: iStock/Guliver

Искате ли да свалите мазнини и да се постегнете? Искате ли да влезете в по-добра форма и кондиция? Искате обаче да продължите да си ядете шоколад и дори не обмисляте идеята да го спирате? Вероятно вярвате, че добрата форма и визия и яденето на шоколад са несъвместими едно с друго?

Възможно е да изглеждате все по-добре, да влизате във все по-добра форма, да се чувствате все по-добре и в същото време да си хапвате шоколад.

Подай ми шоколада там!

Сигурен съм, че хиляди пъти сте чували как от шоколада се надебелява, как се лепи по дупето и бедрата (все едно си няма друга работа) и как шоколадовата молекула* съзнателно решава да се установи в коремната ни област, да си намери партньор и да създадат и оставят огромно поколение след себе си…

*Шоколадовата молекула" е измислица на автора, създадена за негово собствено забавление. И сладост, разбира се.

На практика обаче нещата не са толкова прости. Добрата новина е, че не са и толкова сложни. Общо взето, има няколко механизма, посредством които шоколадът допринася за образуването на сладък, мек и пухкав слой около мускулите ни.

Първо, шоколадът може да ни помогне да се превърнем в плюшени мечета, ако благодарение на него редовно приемаме повече калории, отколкото изразходва тялото ни в движение и в покой. Само дето това можем да го постигнем с абсолютно всяка храна, без да близнем и парченце черен шоколад. Истината е, че е доста по-лесно да се закръглим, ако ядем шоколад на корем, отколкото ако само понякога го близваме леко и след това търтим да тичаме с всички сили в противоположната посока.

Защо е така?

Просто е. Първо, шоколадът има висока енергийна плътност. Тоест за единица тегло има повече калории от повечето храни. Какво означава това? Ако имаме: 100 г зелева салата, 100 г пилешки гърди и 100 г шоколад, калориите, които ще приемем, са следните: 25 калории за зелевата салата, 110 калории за пилето и 550 калории за шоколада.

Вторият проблем е, че шоколадът НЕ ни засища. Е, може да ни засити, но нали се сещате, че да изядеш половин кило шоколад наведнъж, далеч не е най-добрата идея на света.

От друга страна, и зелевата салата, и пилешката пържола са доста по-засищащи (въпреки по-ниската си енергийна стойност) при равен грамаж с шоколада. Тоест 300 г салата, както и 200 г пиле ще ни заситят доста повече, отколкото 100 г шоколад. А в първия случай ще сме приели почти два пъти по-малко калории (295 ккал), отколкото при шоколада (550 ккал за 100 г).

Започва ли да ви просветва, защото доста диети гравитират около "месо и салата" и бягат от захарта и мазнините (каквато смесица представлява нашият кафяв приятел) като дявол от тамян?

Третият проблем е, че при доста хора шоколадът действа по-скоро като стимулант за апетита. Не просто изяждате половин шоколад и изобщо не усещате, че сте сложили нещо в стомаха си… Шансът след това да се натъпчете с повече храна, отколкото имате нужда, рЕзко е пораснал.

Да, доста хора, като хапнат нещо сладичко (особено ако е с формата, цвета, вкуса и състава на шоколад), след това се пръскат от ядене повече, отколкото биха се пръснали иначе. Или пък хапват нормално, след това хапват нещо кафяво и сладко и... изведнъж се усещат сякаш не са яли. Всъщност това е мой трик за стимулиране на апетита при хора, които имат проблеми със сериозното ядене, а имат нужда се хранят повече. Ако обаче целта ви е да свалите мазнини – това е последното, което искате да ви се случи.

Добре де, тогава как хем ще ям шоколад, хем ще отслабвам?

Като начало ще използваме най-силното оръжие, което ние, хората, имаме. Или поне, което се предполага, че имаме, макар хиляди субекти да се опитват ежедневно да ни убедят в противоположното...

Ако все още не сте се сетили за какво иде реч – става въпрос за нашия разум. Най-важното за разума е човек да се сеща поне от време на време, че го има и като се сети – да го използва.

Как ще ни помогне разумът?

Като начало, използвайки го по предназначение, разумът ще ни помогне да избегнем грешките, които повечето хора, които надебеляват, правят. А успеем ли да избегнем тях – вече сме изминали половината разстояние по пътя към доброто здраве, добрата кондиция и не на последно място – приятната за окото визия.

Знаете ли защо повечето хора надебеляват?

Повечето от вас сигурно ще кажат: Защото ядат много и се движат малко! Други ще кажат нещо за стреса, трети – за хормоните ... Това обаче не са истинските причини. Това са само следствия от въпросните. Истинската причина, поради която много хора надебеляват, е, че те всъщност изобщо не си дават сметка, че надебеляват. Те изобщо нямат представа. Просто правят каквото правят и една сутрин се събуждат, установявайки, че са качили 10, 20, 30 килограма през последната една, две... пет години.

Обикновено на различни места по пътя на кантарния им прогрес тялото им прави разни намеци: Тези дънки много ми стягат!; Вече не мога да закопчая тази пола!; Изморих се супер много от това продължително изкачване до втория етаж!; Хей, не ти ли се струва, че напоследък хората на улицата доста по-често ме прескачат, отколкото ме заобикалят?

Истината е, че хората пропускат 99% от намеците, които тялото им прави. Често причината е, че здравето и кондицията им се намират някъде в дъното на приоритетите им.

Поради тази причина хората пропускат да забележат какво се случва с 99% от факторите, от които техните здраве и кондиция зависят.

Така че в тази книга ще ви науча не само как да ядете шоколад и да отслабвате в същото време. Ще ви науча как да се грижите за здравето и кондицията си, за да изградите навици, и не само да запазите това, което ще постигнете за един месец (следвайки съветите от тази книга), но и да го развиете и подобрите с времето.

***

Той е Лазар Радков – фитнес експертът и предприемач, чиято кауза #30от30 цели да мотивира 1 млн. българи да тренират ежедневно в продължение на 30 дни и да предотврати увеличаването на процента сънародници, които не спортуват редовно и се застрашени от заболявания в следствие на заседнал начин на живот.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Спорт


Реклама

Аз гледам на тялото си повече като на инструмент, отколкото като на орнамент.

Аланис Морисет

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама