На децата трябва да им бъде забранено да прекарват време пред екрана до 3-годишна възраст, защото това може да доведе до драстично изоставане в развитието, показа ново изследване, публикувано в "JAMA Pediatrics".
Вижте още: Животът след майчинството: Едно ново начало
Изследователи от университета Drexel установиха, че малките деца, на които е позволено време пред екрана, са по-склонни да развият нетипично сензорно поведение, свързано с разстройства на неврологичното развитие като аутизъм и разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD), съобщава The New York Post.
Екипът анализира данни за навиците за гледане на телевизия и филми на 1470 деца на възраст под 2 години, според informaciq на техните родители.
Изследователите открили, че деца на годинка, на които е разрешено да гледат телевизия, са имали 105 процента по-голяма вероятност да изпитат проблеми със сензорната обработка на 3 години.
Тези деца са по-склонни да развият тревожно поведение, като затваряне или показване на липса на интерес към дейности, бавна реакция на стимули, търсене на по-интензивна стимулация от околната среда или чувство на претоварване от усещания като силен шум или ярка светлина.
Изследователите също са открили, че времето, прекарано пред екрана, и възрастта на детето пряко влияят на тяхното развитие. Всеки час дневно време пред екрана увеличава шанса на детето да прояви сензорни проблеми с 23 процента на 18 месеца и с 20 процента на 24 месеца.
Вижте още: 6 начина да НЕ възпитате нарцистично дете
Експертите заключиха, че на деца под 3-годишна възраст не трябва да се разрешава време пред екрана, а на деца между 3 и 5 години трябва да се разрешава само един час на ден.