Понякога дори прост въпрос като "Как мина денят ти?" може да накара детето ви да не иска да бъде около вас или да прекарва време с вас. Ето защо родителите от време на време трябва да влязат в обувките на децата си и да видят какво всъщност имат нужда от тях.
1. Оставяте настроението си да повлияе на отношенията ви с детето
Това не означава, че трябва да криете емоциите си от децата си, но трябва да имате предвид как ги управлявате и да се опитате да намерите начини да се справите по-добре със стресовите моменти. Въпреки че може да мислим, че децата са твърде малки, за да разпознаят как се чувстваме, те могат да бъдат много чувствителни към настроенията на родителите.
Продължаващият стрес може да ви накара да реагирате бурно на всичко, което ви помолят да направите, и това може да ги накара да избягват да идват при вас в бъдеще. Отделянето на време за себе си и навлизането в по-добро пространство може да ви помогне да осигурите на децата си емоционалната подкрепа, от която се нуждаят.
Вижте още: До майките на момчета: Как да отгледате джентълмен
2. Многозадачността, докато се опитват да ви кажат нещо важно, може да ги накара да се чувстват по-малко ценени
Децата невинаги са в настроение да говорят. Но когато дойдат при вас, те се нуждаят от цялото ви внимание. В противен случай те ще си помислят, че не са приоритет и че не са важни за вас, което може да ги накара да държат затворени емоциите си в бъдеще. Ето защо, когато детето ви дойде при вас с нещо важно, което иска да каже, спрете това, което правите, установете зрителен контакт с него и се включете напълно в разговора.
3. Постоянното разпитване за проблемите им може да ги накара да се почувстват по-зле
Разпитването на детето ви за това, което го притеснява, може да го раздразни и да го накара да поиска да реши проблемите си сами. Всички ние се справяме със стреса по различни начини и нашите деца не са изключение от това. Ето защо, вместо да карате детето си да ви казва нещо, което не иска, опитайте се да му задавате по-малко директни, натрапчиви въпроси.
4. Не приемате проблемите на детето си сериозно
Вземете детето си на сериозно, дори когато неговите чувства или реакции ви се струват глупави. Вместо да ги дразните за ситуацията, в която са изпаднали, споделете собствения си опит или спомени, за да им помогнете да се справят по-добре с проблема.
5. Казвате на другите нещо, което детето ви е признало пред вас
Ако кажете на приятелите или семейството си нещо, което детето ви е казало поверително, това може да ги накара да пазят тайни от вас. Трябва да разпознаете емоциите на детето си и да се опитате да не споделяте прекалено много, тъй като това може да нарани чувствата му и да го накара да се тревожи.
Вижте още: Най-големите грешки, които родителите правят, когато детето има температура
6. Първо ги питате за деня им
Когато малките деца са претоварени, мозъците им се „пържат“ и те не могат да покажат зрялост, когато са уморени. Ето защо най-добрият начин да ги накарате да ви разкажат за това как е минал денят им е като им дадете малко време да се отпуснат и те сами ще дойдат при вас.
Ако не ви се отворят, можете да опитате да им зададете точни въпроси за техния ден, като например да ги попитате дали учителят е харесал рисунката им или кой ги е разсмивал в училище. Друг начин да ги накарате да започнат разговор с вас е първо да им разкажете за деня си.
7. Притискате ги, когато показват признаци на независимост
Нормално и здравословно е децата да търсят повече свобода. Когато това се случи, родителите обикновено го виждат като липса на уважение или че губят контрол над децата си, което може да доведе до още по-голямо притискане на децата им.
В този случай, вместо да определяте по-строги правила, оставете детето си да създаде някои от правилата сами и наблюдавайте как се справя с отговорността. Когато детето ви види, че му се доверявате, вероятно ще покаже по-зряла и отговорна страна, каквато не сте виждали досега.