Като родители искаме да отгледаме добри деца - такива, които са любопитни, уверени, съпричастни, издръжливи и уважителни. Това, което казваме на (или пред) тях, начинът, по който го изричаме и поведението, което моделираме, помагат да се оформят хората, в които те ще се превърнат.
Това са някои от най-важните фрази, на които можем да научим децата си от малки. Много от тях са прости, но оказват изненадващо голямо влияние върху способностите им да процъфтяват.
1. Няма такова нещо като глупав въпрос
Малките деца обичат да задават въпроси - понякога непрекъснато от момента, в който отворят очи сутрин, до момента, в който главата им удари възглавницата вечер. Цялото това любопитство е страхотно, но може да бъде и изтощително за родителите.
Понякога по невнимание отклоняваме любопитството на нашите деца, защото то може да бъде непосилно. Но да научим децата си, че няма нищо лошо в това да бъдат любопитни и дори да ги научим как да търсят отговори от другите, може да бъде полезна черта, която да култивираме у децата от ранна възраст.
Насърчаването на тяхната любознателност и подпомагането им да се чувстват достатъчно уверени, за да говорят, когато не са сигурни за нещо, ще им служи добре за години напред.
Вижте още: Най-големите грешки, които майките на момчета допускат
2. Разбрах това!
Искаме нашите деца да възприемат "нагласа за растеж", термин, въведен от психолога от Станфорд Карол Двек, който описва убеждението, че талантът може да се развие с упорит труд, решителност и помощ от другите. Тези с фиксирано мислене обаче вярват, че тяхната интелигентност и умения са вродени и следователно е малко вероятно да бъдат подобрени.
Когато децата (или възрастните) са с фиксирано мислене, трудностите ги карат да се чувстват неадекватни – техните фиксирани способности се чувстват недостатъчни – и увереността им се разклаща. Но когато са в нагласа за растеж, трудността е естествена част от ученето, така че е по-вероятно да го приемат спокойно и да намерят нови стратегии, които работят по-добре.
Фрази като "Разбрах това!" може да помогне на децата да се чувстват по-уверени, докато опитват нови и трудни неща.
Насърчавайте детето си да използва фрази като "разбрах това" или "мога да направя това", за да укрепите вярата си в себе си, когато възникнат предизвикателства.
Нашите деца трябва да развият мислене за растеж – чувство за лична ефективност или свобода на избор – особено в днешния несигурен свят. Устойчивите деца са упорити – те не спират! И не чакат да бъдат спасени.
3. Здравей, моето име е X. Какво е твоето?
Между затварянето на училищата и отмяната на много дейности и събития пандемията от коронавирус ограничи възможностите на децата да общуват с връстниците си. Сега, когато нещата са отново нормални, можем да насърчим децата да се представят на нови хора и може би дори да намерят нов приятел.
4. Добре е да правиш грешки. Просто бъди честен за това
Правенето на грешки е неизбежна част от живота. Когато учим децата си на това, изпращаме послание, че да бъркаме е само човешко. Важно е как се справяме с тези гафове.
Честността е черта, която много родители искат да култивират в децата си и най-добрият начин да направите това е да се уверите, че е добре да правите грешки във вашето семейство. От ранна възраст можем да научим децата, че най-добрият начин да развият честност е да бъдат подкрепяни чрез грешки – което кара децата да се отдалечават от лъжата, за да се измъкнат от неприятностите, защото грешките не водят до наказателни реакции.
Вижте още: 7 неща, които децата искат да чуят от мама и татко, когато се върнат у дома
5. Благодаря ви
Благодарността е научено поведение. Като родители, наше задължение е да помогнем да възпитаме у децата си колко е важно да бъдат благодарни за това, което имаме – и да го изразяваме. Изследванията показват, че практикуването на благодарност е силно и последователно свързано с по-голямо щастие, както и с по-добро здраве и взаимоотношения.
Можете да моделирате това на детето си, като му изразите колко сте благодарни за неговите обмислени или полезни действия. Позволете им също да ви видят как споделяте признателността си към другите в ежедневния си живот.
6. Ще бъде наред
Помагането на нашите деца да се научат да останат оптимисти през трудни времена може да ги постави в по-добра позиция да издържат на предизвикателствата на живота.
Фрази като "Всичко ще бъде наред", "Ще го преодолея" и "Нещата ще се подобрят" могат да бъдат мощни за постигането на това.
Изследванията показват, че оптимистите, които вярват, че могат да постигнат успех, всъщност са по-способни да го направят. Те са по-малко склонни да изпаднат в депресия и да се разболяват.
Научете детето си, че има силата да възприема неуспехите по какъвто и да е начин. Когато се провалят, напомнете им, че много проблеми са временни и често са по силите им да ги поправят – или поне да подобрят.