Наближава Никулден, 6 декември, когато по традиция почитаме паметта на Свети Николай и ядем риба, най-вече шаран.
Защо ядем точно шаран
От легендите за Свети Николай шаранът се смята за жертвена риба и трябва да присъства на никулденската трапеза. Затова празникът се нарича и "Рибен Свети Никола". Шаранът трябва задължително да е прясно уловен и с люспи.
Люспите на шарана носят специална символика и са свързани с някои поверия:
- Люспите на шарана носят пари и късмет. Колкото повече люспи има шаранът, толкова по-голямо ще е богатството.
- Не бива да се сервира риба без люспи на Никулден, защото годината ще бъде бедна за семейството.
- Когато се чисти шаранът, трябва много да се внимава да не паднат люспи на земята. Ако паднат, трябва веднага да се вдигнат и никой да не ги настъпва, защото ще си “стъпче” късмета и богатството.
- Люспите не бива да се изхвърлят, а се събират, за да се поставят на трапезата на Рождество. След Коледа люспите се изгарят или се пазят до следващия Никулден, когато се изгарят или изхвърлят в течаща вода, но не и в болкула.
- Няколко люспи от шарана трябва да се сложат в портфейлите, за да носят късмет и пари на притежателя. На следващия Никулден се пускат по течаща вода и се сменят с нови люспи до следващата празнична трапеза.
Необходими продукти за пълнения шаран:
1 шаран
200 грама орехи
3 доматa
150 грама гъби
4 глави лук
пресни девесил, копър, магданоз
черен пипер
Начин на приготвяне:
Първата стъпка от изпълнението на тази рецепта включва подготовката на плънката от единия домат, лука и гъбите и орехите. Продуктите се задушават за 5 минути в сгорещена мазнина.
С тази плънка се пълни предварително почистения шаран, след което коремът му се зашива или се затваря с клечки за зъби.
Останалите домати се задушават заедно с лука. Тази смес се изсипва до шарана. Добавят се 2 чаши и половина вода и дафинов лист. Пече се 70-80 минути във фурна, предварително загрята на 180 градуса.