С нейните признания в кулинарната кариера, включително майстор на френската кухня, първата жена водеща на телевизионно готварско шоу, автор на повече от 12 готварски книги и твърдо вярваща, че маслото прави всичко по-добро (само причина да се доверите на съветите ѝ), няма съмнение, че следните съвети от Джулия Чайлд за печене на зеленчуци са нищо по-малко от променящи живота.
По-нататък ще откриете всичко - от това как да изберете правилните зеленчуци за печене и как правилно да ги подготвите до защо горещата фурна е от съществено значение. И дори има често срещана грешка, която трябва да избягвате и която няма да искате да пропуснете.
Съвет 1: Изберете правилните зеленчуци
Ако има един съвет, който може да се намери в повечето, ако не във всички, готварски книги на Джулия, това е как да изберете правилните зеленчуци. А що се отнася до тези, предназначени за печене, Джулия набляга на избора на твърди, хрупкави зеленчуци, така че да запазят по-добре вкуса, формата и текстурата си при готвене на високи температури. С други думи, свежите, зрели зеленчуци са това, което винаги трябва да търсите (и да миришете). Но не прекалено зрели или ще рискувате кашави резултати.
Съвет 2: Уверете се, че фурната е достатъчно гореща
Загрейте фурната си до между 200 и 250, когато печете зеленчуци. Тази по-висока топлина насърчава покафеняването, като същевременно позволява на зеленчуците да се сготвят по-бързо и да запазят повече от влагата си. И това е причината да забележите този температурен диапазон, изискван в много от рецептите за зеленчуци на Джулия. Рецептите, които изискват по-ниска температура, обикновено идват с по-дълго време за готвене и често добавяне на повече съставки. Печенето изисква интензивна, суха топлина, за да се получат правилните резултати.
Вижте още: 10 от най-често срещаните грешки в кухнята
Съвет 3: Нарежете зеленчуците на по-малки парчета
В The Way To Cook and Mastering the Art of French Cooking, Джулия уточнява важността на подрязването на зеленчуците – като стръкове броколи и долната част на копията на аспержите – като отбелязва, че тази стъпка не е само за външен вид, но и за премахване на жилавите части, така че че целият зеленчук е по-приятен за ядене.
За големи зеленчуци, като цели глави броколи, Джулия предлага този съвет в Mastering: "Пресните броколи ще се сготвят много по-бързо и ще останат по-зелени, ако разделите цветчетата с дължина около 8 см. Тъй като цялата идея зад печенето на зеленчуци (вижте Съвет 2) е бърза карамелизация, това е трик, който не бива да се пренебрегва.
Съвет 4: Предварително посолете (някои) зеленчуци
Не всички зеленчуци се нуждаят от осоляване преди печене, но за някои, според Джулия, това е задължително – като патладжан и понякога дори някои меки тикви (които и двете технически са плодове). В Julia’s Kitchen Wisdom обученият във Франция готвач казва, че кръгчетата патладжан трябва да се осолят леко от двете страни и да се оставят да се потят върху хартиени кърпи за 20 до 30 минути преди печене. Тази стъпка помага да се предотврати подгизването и горчивината и води до перфектно изпечени зеленчуци.
Съвет 5: Намажете зеленчуците
Друга ключова стратегия за печене на зеленчуци е използването на някакъв вид мазнина за покриване на зеленчуците. Тази техника насърчава равномерното покафеняване и също така помага на всякакви подправки да полепнат. Може да се намери в рецептите на Джулия – включително Tomates Grillées au Four от Mastering, където тя инструктира домашните готвачи да намажат доматите със зехтин, преди да ги поставят в тавата за печене. И макар че обикновено искате да избегнете въвеждането на твърде много влага при печене на зеленчуци, понякога Джулия дори поливала своите със сока от печенето по време на процеса на готвене – техника, която работи добре с по-обилни зеленчуци като зимни тикви.
Вижте още: Най-добрите цитати за готвене от Джулия Чайлд
Съвет 6: Дайте малко място на зеленчуците
В рецептата на Джулия Tomates à La Provençale (и нейната по-рано спомената рецепта за домати) тя отбелязва, че трябва да избягвате струпването на домати в тигана. И това е съвет, който няма да искате да пропуснете, тъй като зеленчуците, които са твърде наблъскани, ще се приготвят на пара, вместо да се пекат – което означава, че няма да покафенеят добре и ще имат кашава текстура.